460 bin kişinin yüzde 37'si bu hastalıktan ölüyor! Uzmanlar uyarıyor: “Bu kader değil, tercih” Ölüm sayısı katlanarak artacak

Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akbulut, Sağlık Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

DÜNYADA HER YIL 18 MİLYON KİŞİ ETKİLİYOR

Kalp ve damar hastalıklarının bir kader değil, bir tercih olduğunu belirten Prof. . Dünya çapında her yıl yaklaşık 18 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybediyor.

kalp krizi, bayılma, bayılma

2030 yılına gelindiğinde kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin sayısının katlanarak artarak 30 milyona yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Yani her yıl Türkiye'nin yaklaşık üçte birine denk gelen bir nüfusun bu hastalıktan öldüğü tahmin ediliyor. Ne yazık ki bu ölümlerin yüzde 75'i az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecek. Ülkemizde her yıl yaklaşık 460 bin ölüm meydana gelse de bu ölümlerin yaklaşık %37'si kalp-damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. “Ve bu sorunun ulusal ölçekte ele alınması ve bu konuda önlem alınması gerekiyor” dedi.

iStock-700262796

İŞTE EN BÜYÜK NEDENLER

Kalp-damar hastalıklarının en ciddi formlarından birinin kalp krizi olduğunu belirten Prof. Dr. Akbulut, şunları söyledi: “Kalp krizi, kalbin oksijen ihtiyacını taşıyan damarların tıkanması nedeniyle meydana gelir. Bu damar tıkanıklıklarının nedeni, başta kolesterol olmak üzere bazı yağ birikimlerinin damar çevresinde birikerek zamanla darlık ve tıkanıklığa yol açması sonucu ortaya çıkar.

KALP SAĞLIĞI HASTALIKLARI

Bunun ana nedenleri arasında her şeyden önce yetersiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, kötü alışkanlıklar ve diyabet, hipertansiyon gibi bazı metabolik hastalıklar yer alıyor. Bu hastalıklarla mücadele edilerek kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin önüne geçilecek ve insanlar en önemli ve verimli çağlarında yaşamaya devam edebilecektir. “Kalp ve damar hastalıklarına karşı önlem alınırsa ölümler yüzde 80 azalır” dedi. (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
EPDK motorin ve benzine katkı kararı!EPDK motorin ve benzine katkı kararı!
Antalya huzurevinde dehşet dolu anlar! Antalya huzurevinde korku dolu anlar!
Kararını açıkladı!  Başkanlığı bırakKararını açıkladı! Başkanlığı bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir