AB Komiseri Lenarcic: Çocuklar açlıktan ölürken yardımlar Gazze sınırlarında birikiyor

Lenarcic, Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenen “Gazze İçin Acil İnsani Yardım” konferansında yaptığı konuşmada, “Gazze halkının acılarına son verilmesinin şart olduğunu” söyledi.

Gazze Şeridi'nde nüfusun çoğunluğunun tamamen insani yardıma bağımlı olduğunu vurgulayan Lenarcic, şunları kaydetti:

“Yardım çalışanlarının son sekiz aydaki tüm çabalarına rağmen, çoğu zaman kendilerini büyük riske atarak, Gazze'ye kabul edilen yardım miktarı kabul edilemeyecek kadar düşük seviyelere düştü. Yardımlar Gazze sınırlarında birikirken, çocuklar birkaç kilometre ötede açlıktan ölüyor. “Felaketi durdurabiliriz ve durdurmalıyız”.

Bu amaçla sınırdaki kapıların açılması gerektiğini vurgulayan Lenarcic, şunları kaydetti: “AB, İsrail'e ve ilgili tüm taraflara, masum sivillerin daha fazla kanının akmasını önlemek için uluslararası insancıl hukuka saygı duymaları çağrısında bulunuyor.” dedi.

İnsani yardımın ulaştırılması ve mahkumların serbest bırakılması için ateşkesin gerekli olduğunu belirten Lenarcic, Birleşmiş Milletler (BM) personelinin işlerinin kolaylaştırılması ve güvenliklerinin garanti altına alınması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir