ABD, İsrail'e 18 milyar dolar değerinde yeni silah satmaya hazırlanıyor

Amerikan kanalı CNN'de yayınlanan ve Biden yönetiminin anonim yetkililerine dayandırılan haberde, ABD yönetiminin İsrail'e yeni bir silah satışına yakın olduğu kaydedildi.

Haberde, İsrail'in ilk olarak Ocak 2023'te satın almak istediği savaş uçaklarına ilişkin Biden yönetimi ile Kongre arasında çok sayıda görüşme yapıldığı ve resmi olmayan sürecin tamamlandığı belirtildi.

30 Ocak'ta Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul'dan yeşil ışık alan satışla ilgili resmi bildirimin Biden yönetimi tarafından yakın zamanda Kongre'ye gönderilmesinin beklendiği bildirildi.


Kongrede değerlendirme süreci merak konusu

Soru, İsrail'e koşulsuz silah desteğini eleştiren Demokrat senatörlerin ve temsilcilerin, Kongre'nin satışa ilişkin 15 günlük değerlendirme süresi boyunca nasıl tepki vereceğidir.

Bazı Demokrat senatörler İsrail'e silah satışının durdurulmasını istedi ve ABD Başkanı Joe Biden'a bir mektup yazarak Amerikan silahlarının Gazze'de nasıl kullanıldığına ilişkin soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Kongre duruşmasının sonuçlanmasının ardından İsrail'in 2029'dan önce F-15 savaş uçağı satın almaya başlayacağı, Tel Aviv'in de Washington'dan güdümlü füze satın alacağı belirtildi.

Konuyla ilgili bir soruya yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı, devam eden silah satış süreçlerini değerlendirmediğini ancak diğer ülkeler gibi İsrail'e silah satışlarının da yerleşik yasal prosedürlere göre gerçekleştirildiğini söyledi.


ABD'den İsrail'e yeni savaş uçağı ve güdümsüz bomba sevkiyatı

ABD gazetesi Washington Post (WP), Cuma günü isimsiz Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Biden yönetiminin yakın zamanda İsrail'e yeni silah sevkiyatını onayladığını söyledi.

Haberlerde Biden yönetiminin söz konusu transferleri daha önceki kongre bildirimleri doğrultusunda bu kez Kongre'ye haber vermeden veya kamuoyuna duyurmadan yaptığına dikkat çekildi.

Sonuç olarak ABD yönetiminin, Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdüren İsrail'e 25 adet F-35 ve uçak motorunun satışına, ayrıca 1.800 adet MK84 güdümsüz bomba ve 500 adet füze gönderilmesine, kamuoyuna açıklamadan onay verdiği bildirildi. MK82 bombaları. güdümsüz bombalar

Sivil kayıplarda İsrail'in Gazze'ye düşürdüğü yaklaşık 900 kilo ağırlığındaki ve yıkıcı hasara yol açan MK84 bombalarının büyük rol oynadığı iddia ediliyor. Benzer şekilde MK82 220 kiloluk bombalar da güdümsüz oldukları için ayrım gözetmeksizin atılan bombalar olarak tanımlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir