ABD, İsrail'e koşulsuz desteğiyle soykırıma katılma suçunu işliyor

Amerikan devleti ve Amerikalı yetkililer açısından, İsrail'e koşulsuz destek ve silah yardımı sağlamaya devam etmek, 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme'nin 3. maddesinde yer alan “soykırım yapmak için işbirliği”nin ihlalidir ve bu haktır. soykırım suçundan ayrı bir suçtur. Bu, “komisyon” ve “soykırıma katılma” suçlarının ihlali anlamına gelmektedir.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Bosna soykırımına ilişkin 26 Şubat 2007'de verdiği kararında, “soykırıma katılma” ve “soykırıma katılma” suçlarının, uluslararası sorumluluğun yanı sıra bireylerin cezai sorumluluğunu da içerdiğini belirtti. Devletlerin sorumluluğundadır.

Nikaragua'nın, İsrail'in Gazze'deki soykırım suçuna katılımı ve Filistin topraklarındaki diğer ihlaller nedeniyle Almanya aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı davayla, soykırım suçunu doğrudan işleyen devletin yanı sıra suça katkıda bulunan devlet de ortaya çıktı. bu suçun işlenmesine katkıda bulunmuş, bu suçun işlenmesine katılmış ve hatta soykırımı önleme yükümlülüğünü ihlal etmiştir. Eylemde bulunan devletlerin sorumluluğu uluslararası mahkemelere taşınabilir.

Gazze'de devam eden İsrail soykırımının varlığı, bu soykırımın ABD tarafından bilinmesi ancak İsrail'e askeri yardımın devam etmesi, bu durumun soykırım suçunu işlemesini kolaylaştırması ve görevini yerine getirmemesi Soykırımın önlenmesine gösterilen özen ve ABD'nin “soykırıma yardım eden devlet” olarak adlandırılması gerekli koşulların sağlandığını göstermektedir.

Gazze'de soykırımın varlığı

ABD'nin İsrail'in soykırım suçuna katılımından bahsetmenin yolu, İsrail'in Gazze'deki eylemlerinin Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal edip etmediğidir.

İsrail'in Gazze'deki saldırısının başlangıcından bu yana, çok sayıda İsrailli yetkili, Filistinlileri “insan hayvanlar” olarak tanımlamak da dahil olmak üzere çok sayıda soykırım ifadeleri kullanarak soykırım niyetlerini açıkça ifade etti.

İsrail ordusu, sivil alanları ve altyapıyı bombalamak için başta beyaz fosfor olmak üzere pek çok yasaklı savaş yöntemi ve silah kullanıyor; Filistinlileri su, yiyecek, elektrik, yakıt ve ilaç dahil olmak üzere hayatta kalmalarını imkansız hale getiren koşullara zorluyor.

Soykırım çağrıları, güvenli bölgelere saldırılar ve toplu katliamlar, açlık ve topyekün abluka koşullarıyla birleştiğinde, ciddi fiziksel ve zihinsel zarara neden olan ve grubun fiziksel olarak yok olmasına yol açan yaşam koşulları oluştuğunda, soykırımın gerçekleştiği açıkça ortaya çıkıyor. Gazze'deki Filistinlilere karşı işlenen suçlar.

Nitekim UAD'nin 26 Ocak 2024 tarihli kararı, Güney Afrika'nın İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere soykırım yaptığına ilişkin sunduğu davadaki delillerin “makul” bulunduğunu gösteriyor.

Bu nedenle İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği soykırımın varlığı, ABD açısından “soykırıma katılma” suçunun koşullarını sağlamakta, bu da bu tür suçların işlenmesini mümkün kılmaktadır.

Soykırımın işlendiğini bilmek

İkincisi, ABD'nin soykırıma katılmaktan sorumlu olabilmesi için onun varlığından haberdar olması gerekir.

Batılı ülkeler de dahil olmak üzere dünyadaki pek çok devletin İsrail'e silah satışını durdurması, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararları ve hatta ABD'nin İsrailli yerleşimcilere silah satışına kısıtlama getirmesi, Gazze'de işlenen soykırımın bilindiğini ya da gerçekleştiğini gösteriyor. en azından ABD tarafından bilinmesi gerekirdi.

ABD'nin Gazze'deki soykırım riskinin farkında olmasına rağmen İsrail'e silah sağlamaya devam etmesi ve bu silahların soykırım suçunda kullanılmasına rağmen bu riski taşıması, Sözleşme hükümlerinin ihlali anlamına gelmektedir. Sözleşmenin “Soykırımın işlenmesinde işbirliği” ve “Soykırıma katılma”ya ilişkin 3. maddesi suçunun şartlarını yerine getiriyor.

Gazze'de yaşanan soykırımı bilmesine rağmen İsrail'e verdiği destek, ABD'nin soykırıma suç ortaklığıyla suçlanmasına neden oluyor.

Soykırımın işlenmesine “önemli” yardım

Üçüncüsü, ABD'nin soykırıma katılmaktan sorumlu olabilmesi için İsrail'e yaptığı yardımın salt malzemelerden değil, suçun işlenmesinde önemli olan ve suçun işlenmesini doğrudan kolaylaştıran malzemelerden oluşması gerekir.

ABD'nin İsrail'e binlerce hassas güdümlü mühimmat, bomba, yer altı sığınak füzesi, hafif silah ve diğer ölümcül malzemelerden oluşan 100'den fazla askeri satışının yanı sıra, İsrail'e 18 milyar dolar değerinde 50 F-15 savaş uçağı da tedarik ediliyor. İsrail, İsrail'in doğrudan suç işlemek için kullandığı ekipmanın ABD tarafından sağlandığını gösteriyor.

Giyim, yiyecek, içecek gibi suçta doğrudan kullanılmayan malzemeler yerine askeri yardım yapılmalı; Soykırım suçunu işlemek için İsrail'e bomba, silah, füze, uçak gibi “gerekli” ve “etkili” malzemelerin sağlanması, ABD'yi Gazze soykırımına ortak kılmaktadır.

ABD'nin İsrail'e sağladığı siyasi, ekonomik ve askeri desteğin miktarı, türü, yapısı ve önemi, bu yardımın Gazze'de yaşanan soykırımı doğrudan etkilediğini ortaya koyuyor.

Soykırımın önlenmesi ve özen yükümlülüğünün ihlal edilmesi

Son olarak ABD'nin Gazze'de soykırımı önleme yükümlülüğü vardır ve İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığını bildiği veya bilmesi gerektiği için İsrail'i desteklememe yükümlülüğü vardır.

Amerika Birleşik Devletleri, Soykırım Sözleşmesi Uygulama Yasası'nın kabul edilmesiyle 25 Kasım 1988'den bu yana Soykırım Sözleşmesine taraf olarak kabul ediliyor.

Sözleşmeye taraf olmak ABD ve Amerikalı yetkililere soykırımı önleme yükümlülüğü getiriyor.

İsrail, askeri ve siyasi desteğin ana sağlayıcısı olarak Gazze'deki eylemlerinde belirleyici olma ve soykırımı durdurma konusunda önemli bir güce sahip olmasına rağmen, ABD'nin bu gücü kullanamaması, İsrail'in soykırımı durdurma yükümlülüğüne aykırı davrandığını ortaya koyuyor. soykırımı önlemek.

ABD, İsrail'e destek konusunda “kırmızı çizgisi” olmadığını ve koşulsuz destek verdiğini iddia ederken, bu, bu desteğin İsrail'in ihlallerine katkıda bulunmaması konusunda gerekli özeni göstermediği anlamına geliyor; Soykırımı kolaylaştırmama ve gerekli özeni gösterme yükümlülüğüne aykırı davrandığını gösteriyor.

UAD'ye ve diğer yargı yollarına dava açmanın önündeki engel

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Uluslararası Adalet Divanı'nın ihlaller hakkında karar vermesine olanak tanıyan Soykırım Sözleşmesi'nin 9. maddesi hakkında çekinceleri var.

Bu nedenle, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'i Gazze'deki soykırım suçundan mahkûm etmesi halinde ABD'nin soykırıma yardım ve yataklık etmekten sorumlu tutulması teorik olarak mümkün olsa da, bu maddedeki çekince ABD'ye karşı soykırım davası açılmasını engellemektedir. Mahkemede Birleşik Devletler.

Öte yandan, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) devam eden Filistin soruşturması kapsamında üst düzey Amerikalı yetkililer hakkında Gazze soykırımına katıldıkları gerekçesiyle cezai işlem başlatılmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Ayrıca, Gazze soykırımına yardımları nedeniyle Başkan Joe Biden ve diğer Amerikalı yetkililere karşı yerel ABD mahkemelerinde açılan davalarda mahkumiyet gerekiyor.

ABD'nin Gazze'de işlenen soykırıma yardım ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'nda dava edilmesi mümkün olmasa da, Gazze'deki soykırıma katıldığı gerekçesiyle diğer uluslararası ve yerel mahkemelerde dava açılması mümkün görünüyor.

ICC çabaları onaylıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında “tutuklama emri” talebini değerlendiren ICC yetkililerine yaptırım uygulamaya hazırlanan ABD, baskı ve korkutma politikalarıyla İsrail'in ve İsrail'i destekleyen ülkelerin sorumluluklarına yönelik soruşturmaların yapılmasını engelliyor. ICC'ye karşı.

Daha önce Rusya ve Filipinler gibi ülkelerin UCM'ye yönelik saldırılarını şiddetle kınayan Batılı devletlerin, ABD Temsilciler Meclisi'nin UCM'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul etmesi karşısında gerekli tepkiyi göstermediği ve bu konuda başarısız olduğu görülüyor. ICC'yi koruyun.

ABD'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yönelik tehditlerine karşı herhangi bir yaptırım veya mahkûmiyetle karşı karşıya kalmaması, diğer Batılı devletlerin kurmakla gurur duydukları “kurallara dayalı uluslararası hukuk düzeninin” yıkılmasına göz yumduklarını gösteriyor. ve korumak, İsrail'in suçlarına ilişkin soruşturmaları önlemek.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için ICC'nin 17 Mart 2023 tarihli tutuklama emrini “haklı” olarak nitelendirirken, Dışişleri Bakanı Antony Blinken tüm ICC üyesi ülkelere bu kararı uygulamaya çağrıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir