ABD, Suudi Arabistan'a yönelik saldırı silahları yasağını kaldırmaya hazırlanıyor

Washington'un, Başkan Joe Biden'ın 2021'de göreve başlamasından kısa bir süre sonra uygulanan Riyad'a saldırı silahları satışı yasağını önümüzdeki haftalarda kaldırmasının beklendiği bildirildi.

REKLAM

ABD'nin önümüzdeki haftalarda Suudi Arabistan'a saldırı silahları satışı yasağını kaldırması bekleniyor.

Konuya yakın bir kaynağın aktardığı Financial Times'a göre Washington bir süredir Riyad'a silah yasağını kaldırmaya hazır olduğunun sinyalini vermişti.

Başkan Joe Biden'ın 2021'de göreve gelmesinden kısa bir süre sonra, Suudi Arabistan'ın Yemen'de İran destekli Husilere karşı yürüttüğü ve ağır sivil kayıplara neden olan savaşı ve Riyad'ın insan hakları sicili, özellikle Washington muhabiri Post ve siyasi muhalif Cemal Kaşıkçı, bu konuda sert bir duruş sergiledi. öldürülmesi.

ABD, kararın, Yemen'deki hava saldırılarında sivil ölümlerine neden olan Amerikan yapımı silahların kullanıldığı gerekçesiyle alındığını söyledi.

Uzmanlara göre, Washington'un en büyük silah müşterilerinden biri olan Suudi Arabistan, önceki Amerikan yönetimlerinin onlarca yıldır sağladığı silah satışlarını donduran bu kararla bir anlamda “köşeye sıkışmış” durumda.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington ve Riyad'ın nükleer enerji, güvenlik ve savunma konularında işbirliğine ilişkin bir dizi anlaşma imzalamaya yakın olduklarını söyledi.

Hafta içinde Blinken tarafından açıklanan söz konusu anlaşma, Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki kapsamlı normalleşme anlaşmasının bir parçası olarak görülüyor.

Ancak Financial Times'ın raporunda, saldırı silahlarının satışına yönelik yasağın kaldırılmasına yönelik adımın bu görüşmelerle doğrudan ilgili olmadığı belirtildi.

Beyaz Saray ve Suudi yetkililer, FT'nin raporundaki iddialara ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Analistlere göre silah yasağının kaldırılması, Biden yönetimi ile Riyad yönetimi arasındaki ilişkilerin normal seyrine döndüğünün son işareti olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir