Afganistan'da sel: 300'den fazla kişi öldü; Binden fazla ev yıkıldı

Kuzey Afganistan'daki selde 300'den fazla kişi öldü; 1.000'den fazla ev yıkıldı. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı bölgeye yardım gönderdi.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Afganistan'da olağandışı şiddetli mevsimsel yağmurların yol açtığı sel baskınlarının 300'den fazla insanı öldürdüğünü ve 1.000'den fazla evin yıkıldığını duyurdu.

Ajans, son haftalarda Afganistan'ı vuran çok sayıda selden sağ kurtulanlara, özellikle de Cuma günkü selin en ağır kısmını taşıyan kuzeydeki Baghlan eyaletinde yaşayanlara bisküvi dağıttığını söyledi.

Komşu Takhar vilayetinde devlet medyası selde en az 20 kişinin öldüğünü bildirdi.

Taliban hükümetinin ana sözcüsü Zabihullah Mücahid, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, “Bu yıkıcı sel felaketleri sonucunda yüzlerce kişi öldü ve önemli sayıda kişi de yaralandı” dedi.

Badakhshan, Baghlan, Ghor ve Herat illerinin en kötü etkilenenler olduğunu belirten Mücahid, hükümetin insanları kurtarmak, yaralıları nakletmek ve ölüleri kurtarmak için mevcut tüm kaynakların seferber edilmesi emrini verdiğini söyledi.

Yerel medyada çamura bulanan küçük çocukların kurtarıldığı görüntüler yayınlandı.

Taliban Savunma Bakanlığı, ülkenin hava kuvvetlerinin Baghlan'daki insanları tahliye etmeye başladığını, sular altında kalan bölgelerde mahsur kalan çok sayıda insanı kurtardığını ve 100 yaralıyı bölgedeki askeri hastanelere naklettiğini kaydetti.

Bu, Birleşmiş Milletler'in Afganistan'daki insan hakları durumuyla ilgili özel raportörü Richard Bennett tarafından belirtildi.

Sosyal medyada yayınlanan videolarda onlarca kişinin Baghlan hastanesinin arkasında toplanarak sevdiklerini aradığı görülüyor. Videolardan birinde bir yetkili onlara gidip mezar kazmaya başlamaları gerektiğini söylüyor.

Yetkililer daha önce, Nisan ayında ülkede yaşanan şiddetli yağışlar ve ani su baskınları nedeniyle en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Felakette yaklaşık 2 bin ev, 3 cami ve 4 okul da hasar gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir