Avrupalı ​​parlamenterler AB'yi eleştirdi: “İsrail'in suç ortağısınız”

Avrupa Parlamentosu'nun “Gazze Şeridi'nde yardım görevlileri, gazeteciler ve sivillerin İsrail ordusu tarafından öldürülmesine AB'nin tepkisi” başlıklı oturumunda milletvekilleri, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal eden eylemlerine karşı AB'nin tutumunu eleştirdi.

AP Sol grubundan Manu Pineda, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) açıkladığı ihtiyati tedbirleri uygulamamasının “utanç verici” olduğunu belirterek, İsrail saldırılarında gazetecilerin ve yardım çalışanlarının öldürüldüğünü vurguladı.

Pineda, “İsrail Ortadoğu'da bir tümördür. Bu soykırım bölgesel bir çatışmaya dönüştü. Araplarla İsrailliler arasında bir savaşa doğru gidiyoruz ve İsrail'in bölgeye istikrar getireceği söyleniyor.” eleştirisini dile getirdi.

Pineda'nın İsrail'i “kanser” olarak adlandırmasının ardından kürsüde sesinin susturulmasını isteyen bir milletvekili, bunun Yahudi karşıtı bir yorum olduğunu iddia etti.


Daly'den “AB ilk günden beri zalimin bayrağını dalgalandırıyor” suçlaması

Sol Grup üyesi Clare Daly de AB'yi İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana bombalamaya devam ettiği Gazze'deki eylemlerine “sessiz kalmakla kalmayıp suç ortağı olmakla” eleştirdi.

“Dünya artık Avrupa değerlerinin gerçekte ne olduğunu tam olarak görebiliyor.” Daly, AB'yi “ilk günden itibaren zalimin bayrağını dalgalandırmakla” suçladı.

Daly, bazı AB ülkelerinin “açlıktan ölmek üzere olan Filistin halkına yardım sağlayan” UNRWA'yı desteklemeyi bırakmasını sert bir şekilde eleştirdi; ancak İsrail, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ile ilgili iddialarına dair bir kanıt sunmadı.

İrlandalı milletvekili şunları söyledi: “Ellerinizi ovuşturmaya ve timsah gözyaşlarına devam edin. Sizin suç ortaklığınız olmasaydı bu olmazdı. Ve şimdi Avrupalı ​​değerlerimiz sayesinde devam ediyor.” dedi.


“AB, soykırımcı apartheid rejimine silah sağlıyor”

Sol Grup'un bir diğer üyesi Mick Wallace, Gazze'ye yönelik saldırıların başlamasından 6 ay sonra AB'nin bu saldırılara tepkisinin tartışıldığı oturuma şöyle tepki gösterdi: “Sizin cevabınız apartheid rejiminin soykırımına silah sağlamak ve bu saldırılara diplomatik kılıf sağlamaktır. bu suçlar.” dedi.

Wallace, “Biz işgalciyi ve işgal altındaki topraklarda apartheid rejimini savunan bir gücü savunurken, aynı zamanda çocuklar için dökülen gözyaşları da timsah gözyaşlarıdır” diyerek şunları ekledi: “Rusya ile hepiniz uluslararası hukukun nasıl uygulanacağını hatırladınız.” (Rusya'ya tepkiniz) Rus romancılara ve köpek gösterilerine kadar uzandı.” Ve hayal edebileceğiniz her şeyle mücadele etti, ancak İsrail son beş yılda tüm küresel çatışmaların toplamından daha fazla çocuk öldürürken siz tek bir yaptırım uygulama konusunda başarısız oldunuz” dedi.

Wallace konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Onbinlerce çocuğun öldürülmesi AB'nin çıkarlarını korumak için ödemeye değer bir bedel mi? Görünüşe göre cevap evet; ne yazık ki yerleşimci sömürgeciliği, apartheid ve soykırım bu düzenin ayrılmaz bir parçası.” AB'yi kuran ve destekleyendir.” Sözlerini şu sözlerle tamamladı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir