Bakan Bolat: ABD ve Türkiye her zamankinden daha yakın çalışmalı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-ABD İş Konseyi'nin (TAİK) ABD Ticaret Odası ve Amerikan Türk İş Yuvarlak Masası (ATBR) iş birliğiyle düzenlediği 39. Amerikan-Türk Konferansı'na katıldı.

Türkiye ile ABD'nin 70 yılı aşkın süredir müttefik olduklarını vurgulayan Bolat, ABD ile ortaklığa değer verdiklerini söyledi.

Bolat, “İkili ilişkilerimizi mümkün olan her alanda ilerletme konusunda ortak çıkarımız olduğuna kesinlikle inanıyoruz.” dedi. dedi.

Dünyanın yeni bir sanayi çağının eşiğinde olduğunu vurgulayan Bolat, pandemi sonrasında yaşanan jeopolitik çalkantılar ve kritik sektörlerdeki arz krizlerinin geleneksel üretim ve dağıtım stratejilerinin doğasını değiştirdiğini söyledi.

Gazze'de yaşanan trajediye dikkat çeken Bolat, Türkiye'nin Gazze halkına azami katkıyı sağladığını, ateşkesin kalıcı hale getirilmesinin yolunu bulmaya çalıştığını ve bu bağlamda bölgede ihtiyaç duyulan barışın yeniden tesisi için diplomatik girişimlerin önünü açtığını söyledi. . belirsizlik.


“Ülkelerimiz ve iş topluluklarımız arasındaki diyaloğu teşvik etmeliyiz.”

Küresel doğrudan uluslararası yatırımların da düşüşte olduğunu ve yatırımcı çekme rekabetinin her zamankinden daha yüksek olduğunu belirten Bolat, “Zorlukların üstesinden gelmek için ABD ve Türkiye'nin her zamankinden daha yakın işbirliği yapması gerekiyor.” dedi.

Bolat, mevcut iş birliğinin potansiyelinin altında olmasına rağmen olumlu gidişatı yansıttığını vurguladı ve şöyle konuştu:

“Son yıllarda ticari ilişkilerimiz arttı. Ticaret gibi yatırım da ekonomik ilişkilerin önemli bir boyutunu oluşturuyor. Son yıllarda devlet başkanlarımızın belirlediği 100 milyar dolar seviyesi Ticaret hacmi açısından hedefimize ulaşmak için hâlâ uzun bir yolumuz var ve özellikle daha fazla sorunla karşılaştığımız bir dünyada ticari ilişkilerimizi ilerletmek için birlikte çalışmaya hazırız. belirsizlikler her zamankinden daha fazla.

Bolat, geçtiğimiz günlerde Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TIFA) çerçevesinde iki ülke yetkililerinin bir araya geldiğini ve iki ülke iş dünyası için önemli konuların ele alındığını söyledi.

ABD'deki temasları kapsamında ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile de görüşeceğini söyleyen Bolat, önümüzdeki hafta ABD'nin en önemli ticari etkinliklerinden biri olan “Trade Winds”in İstanbul'da düzenleneceğinin altını çizdi. .


“Ülkemizi yatırımların cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Bolat, Türkiye'nin son dönemdeki ekonomik başarılarının ülkenin gücünün bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, ekonominin son 21 yılda dikkat çekici bir büyüme kaydettiğini söyledi.

Bu dönemde mal ve hizmet artışının ülke ekonomik büyümesinin itici güçlerinden biri olduğunu vurgulayan Bolat, Türkiye'nin 2003-2023 yılları arasındaki ortalama ekonomik büyümesinin ihracatın da etkisiyle yıllık yüzde 5,4 olduğunu bildirdi.

Bolat, “İhracatımızın kapsam ve hacmini genişleterek ülkemizi yatırımlar için cazibe merkezi haline getirme hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Dünyanın salgın, iklim değişikliği ve jeopolitik gerginlikler gibi büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bolat, tedarik zincirlerinin güvenilirliği önem kazandıkça Türkiye'nin yatırımcılar için daha cazip hale geleceğini vurguladı.

Bakan Bolat: ABD ve Türkiye her zamankinden daha yakın çalışmalı


“Türkiye'nin güçlü üretim altyapısının ABD'li yatırımcılar için çok cazip olduğuna inanıyoruz.”

Bolat, Amerikalı firmaların Türkiye'nin üretimine, istihdamına ve ihracatına katkı sağladığını ve sayılarının her geçen gün arttığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Bakan Bolat, “Türkiye'nin, güçlü imalat altyapısını, üretim üslerini ve tedarik zincirlerini çeşitlendirmeyi düşünebilecek ABD'li yatırımcılar için çok cazip olduğuna inanıyoruz” dedi. dedi.

ABD ile ticari ilişkilerde yaşanan zorlukların ve bekleyen sorunların farkında olduklarının altını çizen Bolat, Türkiye'den ABD'ye çelik ve alüminyum ihracatına yönelik koruyucu önlemlerin iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere zarar vermeye devam ettiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir