Beyaz Saray: Reisi'nin öldüğü kazayla ilgili ABD'ye yönelik suçlamalar asılsız

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, telekonferans basın toplantısında İran gündemine ağırlık verdi.

Kirby, İran Cumhurbaşkanı'nın helikopter kazasında ölmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, İran halkına başsağlığı diledi.

Ancak Kirby, İran'ın bölgedeki unsurlara verdiği desteğin büyük zarara yol açtığını, İran'ın 7 Ekim Hamas saldırılarını desteklediğini ve bu nedenle Reisi'nin elinin kana bulandığını savundu.

Kirby, eski İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, Raisi'nin helikopterinin düşmesinden sorumlu olanlardan birinin, bu ülkenin sivil havacılık unsurlarına yaptırım uygulayan ABD olduğu yönündeki açıklamalarının “asılsız” olduğunu söyledi.

“Kazanın nedeni henüz belli değil”

Kirby, şunları söyledi: “(Bu kazada) ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu iddiası tamamen asılsızdır. Kazanın nedeni henüz belli değil, en azından bizim için net değil. Kendilerinin güvenilirliğinden ve güvenliğinden onlar sorumlu.” Dolayısıyla sivil havacılık da dahil olmak üzere teçhizatlar (iddialar) tamamen asılsızdır.” dedi.

Amerikalı danışman, İran'ın bu olayda ABD'yi sorumlu tutmanın bir yolunu bulmaya çalıştığını, bunun sürpriz olmadığını söyledi.

Eski İran Dışişleri Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian'ın hayatını kaybettiği helikopter kazasının “ana suçlularından birinin”, ülkenin sivil havacılık sektörünü etkileyen tek taraflı yaptırımlar uygulayan ABD olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir