Bitcoin (BTC) fiyatı ne kadar düşebilir?

Bitcoin'in (BTC) fiyatı hafta başından bu yana yaklaşık %3,70 düşerek 9 Mayıs'ta 61.650 dolara ulaştı. Bu rakam, 14 Mart'taki rekor yüksek seviye olan 73.835 dolardan yaklaşık %17 daha düşük.

Bitcoin'in son haftalardaki düşüşü, Bitcoin ve Ethereum spot Borsa Yatırım Fonlarının (ETF'lerin) Hong Kong'daki başarısızlığına denk geliyor, Fed'in daha uzun bir süre yüksek faiz politikası uygulayacağının netleşmesi ve döviz kurunun azalmasıyla birlikte spot Bitcoin'e doğru akış. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ETF'ler çakışıyor.

Peki devam eden düzeltmede Bitcoin fiyatı ne kadar düşebilir?

Yükselen bir takoz oluşumu Bitcoin'in 54.000 dolara düşmesine neden olabilir

Bitcoin'in fiyat hareketi, 54.000 dolar civarında tahmini bir dibe yaklaşan alçalan bir kama modeliyle aynı hizada. BTC takoz içinde konsolidasyona devam ederse Haziran ayına kadar bu seviyeye düşebilir.

BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

İlginç bir şekilde, takozun alt kısmı BTC'nin 200 günlük üstel hareketli ortalamasına (EMA) çok yakın. Bu, Bitcoin'in daha sonra yükselmeye başlaması için daha fazla destek sağlar.

Mevcut görünüm düşen takoz analiziyle tutarlıdır. Fiyat, formasyonun üst trend çizgisinin üzerine çıkar ve aşağıda gösterildiği gibi üst ve alt trend çizgileri arasındaki maksimum mesafe kadar artar.

BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Aynı teknik kural Bitcoin'in günlük grafiğine uygulandığında, mevcut fiyattan yaklaşık %3,5 artışla 63.880 dolar civarında bir hedef ortaya çıkıyor. Başka bir deyişle, Bitcoin'deki daha fazla düşüş, düşüşte satın alma fırsatları sağlayabilir.

BTC 50.000 doların altına düşecek mi?

Deneyimli tüccar Peter Brandt, Bitcoin fiyatının 40.000-50.000 dolar aralığının üst sınırına düşmesini bekliyor. Trader, önde gelen kripto para biriminin 69.000 dolarlık eski rekorunu koruyamaması sonrasında gelişen alçalan bir üçgen oluşumundan bahsetti.

Aşağıdaki grafiği paylaşan Brandt, “Yıllar boyunca bu alçalan üçgene benzeyen grafiklerle düzinelerce büyük piyasa zirvesi gördüm” dedi.

Kaynak: X

Basit bir gerçeğin çözülmesi gerekiyor. Bitcoin halvinge ve ETF'lere rağmen üç yıl önce ulaştığı zirveleri geçemedi… Belki 40'a düşer, sonra yükseliş devam eder.

BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Alçalan üçgenin tersine dönme senaryosu doğrulanırsa Bitcoin fiyatı %20'den fazla düşerek 48.550 dolara düşebilir. Dolayısıyla Brandt'ın tahmini doğru olabilir.

2021 Bitcoin verileri daha fazla düşüşe işaret ediyor

Teknik olarak konuşursak, Bitcoin'in düzeltmesi haftalık göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı alım bölgesinden düşmesiyle gerçekleşti. RSI, 2021'deki keskin fiyat düşüşünden önceki trende benzer şekilde, birkaç ay süren yükselen trend çizgisinin desteğinin altına düştü.

BTC/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

O dönemde BTC fiyatı 50 haftalık EMA'ya (kırmızı renk) doğru düştü ve bu durum aynı senaryonun 2024'te tekrarlanma ihtimalini hatırlattı. Bu durum BTC'nin aşağı yönlü hedefinin Haziran ayına kadar 46.110 dolar civarında oluşmasına neden oluyor. Bu seviye 0,618 Fibonacci geri çekilme çizgisiyle aynı hizadadır.

50 haftalık EMA'nın altına kesin bir kırılma, fiyatın yaklaşık %58 düşüşle 200 haftalık EMA'ya doğru 32.410 dolar civarına geri dönme riskini taşıyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir