Blinken: Biden'ın teklifi Gazze'de ateşkese ulaşmanın en hızlı ve etkili yoludur

Katar'ın El Cezire kanalına konuşan Anthony Blinken, Başkan Biden'ın önerisinin Birleşmiş Milletler (BM), Arap Birliği ve Filistin yönetimi ve İsrail dahil tüm bölge ülkelerinden destek aldığını ancak Hamas'ın yanıt vermekte geciktiğini ve bu öneriye geç kaldığını söyledi. Yanıtın diğer taraflarca ifade edilen fikir birliğiyle uyumlu olduğu. öyle olmadığını gözlemleyin.

Blinken, Hamas'ın teklifin “önceden kabul edilmiş” bazı hükümlerini “bazılarının uygulanabilir, bazılarının ise uygulanamaz” olduğunu düşünerek değiştirmeye çalıştığını söyledi.

Teklifin ayrıntılarına girmekten kaçınan Blinken, teklifin uygulanmaması için “hiçbir neden görmediğini” vurgulayarak, “Biden'ın teklifi, Gazze'de ateşkesi sağlamanın en hızlı ve etkili yoludur” dedi. dedi.

Blinken, teklifin en önemli unsurlarının Gazze'de derhal ateşkes sağlanması, İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşim alanlarından çekilmesi ve Gazze'ye insani yardımın artırılması olduğunu söyledi.

Blinken, Washington, Katar ve Mısır'ın mevcut teklife verdiği desteğin “her iki tarafa da güven verecek en iyi garantiyi temsil ettiğini” belirterek, teklife verilen geniş desteğin “tüm dünyanın savaşı sona erdirme kararlılığını yansıttığını” ifade etti.

Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve tutuklulara ilişkin yeni bir öneri ortaya koyduğunu duyurdu.

Hamas liderlerinin, Biden'ın açıkladığı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki ateşkes önerisine yanıtını Mısır ve Katar'a ilettiği bildirildi.

Hamas, ateşkes planına yanıtında İsrail'in Gazze saldırılarına ve işgaline son verilmesine öncelik verdiğini ve “savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu bir yaklaşım gösterdiğini” söyledi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517'si çocuk ve 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 202 Filistinli öldürüldü, 84 bin 932 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir