BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de ateşkes kararına İsrail, Hamas ve dünyadan tepkiler

Hamas, BM Güvenlik Konseyi'nin Ramazan ayında Gazze'de ateşkes çağrısı yapma kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Filistinli grup ayrıca İsrail'le derhal esir değişimine hazır olduğunu da duyurdu.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti. Tasarı, 15 üyeli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından 14 lehte ve 1 çekimser oyla kabul edildi. Çekimser oy ise İsrail'in en güçlü destekçisi olan ABD'den geldi.

İsrail Washington ziyaretini iptal etti

İsrail, Refah operasyonu için Washington'a gidecek heyetin ziyaretini ABD'nin çekimser oyu üzerine iptal etti.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Washington'un tasarıyı bloke edememesi, önceki pozisyonundan 'açık bir geri çekilmedir' ve Hamas'a karşı savaş çabalarına ve 130'dan fazla kişiyi serbest bırakma çabalarına zarar verecektir” denildi. Gazze'de tutulan rehineler.” görevine atandı.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Amerikan tutumlarındaki değişiklik ışığında Başbakan Netanyahu, heyetin ABD'ye seyahat etmeme kararı aldı.”

Hamas: Bunu memnuniyetle karşılıyoruz

Hamas, açıklamasında BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de ateşkes çağrısı yapma kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Ayrıca İsrail'le derhal esir değişimine hazır olduğunu da belirtti.

Bugün kabul edilen karar, İsrail ile Hamas arasında derhal ateşkes sağlanması ve tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunuyor.

Hamas'ın siyasi büro üyesi Basem Naim, BM Güvenlik Konseyi'nin kararını “önemli ve anlamlı” olarak değerlendirdi ancak bu aşamadan sonra önemli olanın “uluslararası toplumun İsrail'i bu kararı uygulamaya zorlamak için nasıl çalışacağını görmek” olduğunu söyledi.

Naim ayrıca İsrail'in tutuklulardan bahsettiğinin, İsrail'in elinde bulunan 7 binden fazla Filistinliyi kapsamadığını söyledi.

“İsrailliler tarafından kaçırılan en az 7 bin Filistinli var ve biz hepsini rehin olarak görüyoruz. Rehineler serbest bırakılacaksa bu her iki taraf için de geçerli olmalı.” dedi.

Suudi Arabistan: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararını memnuniyetle karşılıyoruz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, “Suudi Arabistan Krallığı, kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasına yol açacak şekilde kutsal Ramazan ayı boyunca Gazze'de derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşılamaktadır.” dedi. ifade. bir deklarasyon.

DSÖ, BM Güvenlik Konseyi'nin kararını memnuniyetle karşıladı

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya paylaşımında, Ramazan ayının geri kalanında ateşkes yapılması ve Gazze'de tutulan İsrailli mahkumların serbest bırakılması çağrısında bulunan kararın derhal uygulanması çağrısında bulundu.

AB: Kararın uygulanması hayati önem taşıyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Gazze'de derhal ateşkes sağlanması ve tüm mahkumların serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunan BM Güvenlik Konseyi kararının kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan von der Leyen, “Kararın uygulanması tüm sivillerin korunması açısından hayati önem taşıyor.” Şunları beyan etti:

Rusya: “İsrail'in insanlık dışı operasyonu”

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzya, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de ateşkes çağrısı yapan kararının “İsrail'in Filistinlilere yönelik insanlık dışı operasyonunu” ilerletmek yerine “barışın çıkarları” doğrultusunda kullanılmasını umduğunu söyledi.

Nebenzya, “BM Güvenlik Konseyi'nin ilk kez taraflara Ramazan ayıyla sınırlı da olsa ateşkese derhal uyma çağrısında bulunması büyük önem taşıyor” dedi ve ekledi: “Maalesef henüz öyle değil. Ateşkesin bitiminden sonra ne olacağı belli çünkü 'kalıcı' kelimesi farklı şekillerde yorumlanabiliyor ve “Bu çok anlamlı. İsrail'e koruma sağlayanlar hâlâ onu serbest bırakmak istiyor” diye konuştu.

ABD'nin BM Büyükelçisi: Karar bağlayıcı değil

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen ve bağlayıcı olan Gazze'de derhal ateşkes sağlanması kararı için “bağlayıcı değildir” ifadesini kullandı.

Greenfield, ABD'nin karara dahil edilmesini istediği Hamas'ın kınanması gibi bazı önemli konuların karara dahil edilmediğini, bu nedenle “evet” oyu vermediklerini söyledi. Greenfield, “Ancak daha önce de söylediğim gibi, bu bağlayıcı olmayan kararın bazı önemli hedeflerini tamamen destekliyoruz” dedi. dedi.

“Konsey'in, ateşkesin tüm rehinelerin serbest bırakılmasıyla sağlanması gerektiğini açıkça belirtmesinin önemli olduğuna inanıyoruz.” Greenfield, Hamas'ın ilk rehineyi serbest bırakmasıyla Gazze'de ateşkesin derhal başlayabileceğini söyledi. Greenfield'ın BM Güvenlik Konseyi kararı için “bağlayıcı değildir” tabirini kullanması sosyal medyada hızlı tepkilere neden oldu.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Şartı'nın 25. maddesine göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararlar bağlayıcı kabul edilmektedir.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir: BM boş bir arazidir

İsrail'in aşırı sağcı ulusal güvenlik bakanı Itamar Ben-Gvir, BM Güvenlik Konseyi oylamasına şöyle tepki gösterdi: “BM bir çorak arazidir.”

İsrail'in aşırı sağ Maliye Bakanı: ABD'yi görmezden gelelim

Aşırı sağcı İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ni veto etmeme kararına tepki gösterdi ve yerel yayın kuruluşu Channel 7'ye yaptığı açıklamada Washington'un hamlesinin “Hamas ve Gazze'ye fayda sağlayacağını” söyledi. İsrail'de tutulan İsrailli mahkumların geri dönüşünü zorlaştıracaktır.

“ABD ile ilişkimiz her zaman bir patron devlet değil, ortak bir devlet ilişkisi olmuştur.” Smotrich, “Bu, İsrail hükümetinin Amerikan hükümetinin tutumuna aykırı kararlar almak zorunda kaldığı ilk sefer değil” dedi. dedi. Bakan Smotrich, Hamas yok edilene ve tüm mahkumlar iade edilene kadar İsrail'in Gazze'deki savaşı “durdurmayacağını” söyledi.

Filistin: BM kararı derhal uygulanmalı

Filistin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Ramazan ayında Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan karar taslağını memnuniyetle karşıladı ve bu kararın derhal uygulanması çağrısında bulundu.

REKLAM

Filistin Devlet Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, masum insanların hayatlarının korunması için kararın derhal uygulanması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, uluslararası uzlaşmayla alınan bu önemli kararın uygulanmasını sağlamalıdır” denildi.

Karar, “saldırıların tamamen durdurulması, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nin tamamından çekilmesi ve İsrail işgal yetkilileri ile Batı Şeria'daki terörist yerleşimciler tarafından işlenen suçlara son verilmesi yönünde doğru yönde atılmış bir adım” olarak değerlendirildi. Doğu Kudüs dahil” mesajında ​​kalıcı ateşkes çağrısında bulunuldu ve bu ateşkesin sürdürülebilir olması için sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir