BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'deki ateşi kesme kararı bir umut ışığı olabilir mi?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'de ateşkese yönelik üç aşamalı planına destek önerisini onayladı. Rusya'nın yanı sıra 14 üye de proje lehine oy kullandı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Pazartesi akşamı ABD'nin sunduğu, Hamas'a Gazze'de kalıcı ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunan karar taslağını onayladı. BM Güvenlik Konseyi, savaşın ilk gününden bu yana geçen sekiz ay içinde ilk kez ateşkes çağrısı yapan bir karar taslağını kabul etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesinden 14'ü karar taslağına “evet” oyu verdi. Rusya çekimser kaldı. İsrail'in Biden'ın sunduğu 3 aşamalı teklifi kabul ettiği belirtilirken, Hamas'tan da teklifi bir an önce kabul edip uygulaması istendi.

BM Güvenlik Konseyi'nin kararının ardından Hamas, yasanın ilkelerinin uygulanması için arabulucularla işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Güvenlik Konseyi karar taslağının kabul edilmesini “memnuniyetle” karşıladığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 31 Mayıs'ta açıkladığı ateşkes planı üç aşamadan oluşuyor.

İlk aşamada derhal ateşkes sağlanması ve rehine ve mahkumların değişimi planlanıyor.

İkinci aşamada ise krizin kalıcı olarak sona erdirilmesi için tüm tutukluların serbest bırakılması çağrısı yapılıyor ve İsrail'in Gazze'nin tamamından çekilmesi isteniyor.

Son aşama, savaş sırasında İsrail bombardımanı nedeniyle neredeyse tamamen yok edilen Gazze'nin yeniden inşasını içeriyor.

Blinken yine Orta Doğu'da

BM Güvenlik Konseyi'nin onayı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, savaşın başlamasından bu yana Orta Doğu'ya yaptığı sekizinci ziyareti kapsamında Pazartesi günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya geldi.

Daha sonra Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi ile görüşen Blinken, Orta Doğulu liderlerin Hamas'a baskı yapması gerektiğini söyledi.

Blinken'in ziyareti, İsrail'in bir mülteci kampına yönelik düzenlediği ve dört rehinenin kurtarıldığı ve aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 274 Filistinlinin ölümüne yol açan operasyonun ardından geldi.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

REKLAM

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir