Borrell: AB ülkeleri Filistin konusunda 'çok bölünmüş'

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD'deki Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada Gazze'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Filistin yönetiminin güçlendirilmesi için siyasi sürecin başlatılması gerektiğini vurgulayan Borrell, şunları söyledi: “Ne kadar zor olursa olsun bu trajediden kurtulmanın tek yolunun iki devletli çözüme ulaşmak olduğunu yüksek sesle ve net bir şekilde ifade etmeliyiz. hayır, insanlığın vicdanında leke olarak kalacak bu trajediyi durdurmanın başka yolunu göremiyorum.” .” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'nın Filistin meselesinde “bölünmüş” olduğunu söyleyen Borrell, şunları söyledi: “Bazı istisnalar dışında onlar (AB ülkeleri) Rusya'ya karşı oldukça birleşmiş durumdalar. Ukrayna'yı siyasi ve ekonomik olarak her açıdan desteklemek konusunda büyük bir birlik içerisindeler. Gazze konusunda çok bölünmüş durumdayız.” dedi.

Borrell, AB'nin iki devletli çözümü mümkün kılma sorumluluğunu üstlendiğini ve Arap ortaklarla temasların sürdüğünü belirterek, “ABD'nin çözüm aramaya devam etmesinde biraz yorgunluk görüyorum.” eleştirisini yaptı.

“Gazze tamamen yerle bir oldu”

“Gazze'deki vahim durumun son derece endişe verici” olduğunu belirten Borrell, şunları kaydetti:


“2008-2009'da Gazze'deydim ve sanırım bu Gazze'nin üçüncü ya da dördüncü kez yok edilişi. Ama bu kez kökünden yıkıldı, tamamen yerle bir edildi. İnsanlar hayal bile edilemeyecek derecede acı çekiyor, açlıktan ölüyor. seviyeler.”

Gazze'ye yapılan insani yardımın yeterli olmadığını belirten Borrell, şöyle konuştu: “Benim her sabah yaptığım gibi siz de sınırı uydudan gözlemleyebilirsiniz. Sınırın diğer tarafında yüzbinlerce insan en üst düzeyde güvenlik altındayken ” Birleşmiş Milletler'e göre açlığa girmek için binden fazla kamyonun beklediğini ve sıraya girdiğini görebilirsiniz.” dedi.

İsrail'in Gazze'deki katliamı

İsrail, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik kara, deniz ve hava saldırılarını sürdürüyor.

İsrail ordusunun saldırılarında son 10 günde Gazze'de 519 Filistinli hayatını kaybetti, 1.163 Filistinli ise yaralandı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan bu sabah yapılan açıklamaya göre, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 221 günde düzenlediği saldırılarda toplam can kaybı 35 bin 173'e, yaralı sayısı ise 79 bin 61'e ulaştı.

Enkaz altında ve yol kenarlarında halen ölülerin olduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil koruma görevlilerinin cesetlere ulaşamadıkları bilgisi de verildi.

Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir