Bu balık oyunun kurallarını değiştiriyor: Suda yüzüyor, karada sürünüyor ve hava soluyor – Son Dakika Hayat, Dünya Haberleri

Yılan mı balık mı? Aslında bu bir kuzey yılanbaş balığı.

Bu tuhaf yaratık, hava soluyan, sürüngen istilacı bir tür olarak kayıtlara geçiyor. Mayıs ayında, ABD'nin kuzeydoğusundaki Missouri eyaletinde bir balıkçı tarafından başka bir örnek yakalandı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Missouri eyaletinde bulunan “Wappapello Gölü”Missouri Koruma Bakanlığı'na (MDC) göre, 25 Mayıs'ta yakalanan kuzey yılanbaşı eyalette kaydedilen dördüncü yılan başıydı.

kuzey yılanbaş balığı (Channa savunuyor) Uzun bir gövdesi ve pullarla kaplı yılan benzeri bir kafası vardır. Boyları 1 metreye ulaşabilen bu balıklar, diğer balıkların yanı sıra kabuklular, kurbağalar, küçük sürüngenler ve bazen küçük kuşlar ve memelilerle beslenen zorlu yırtıcılardır.

HAVA NEFES ALIN, SÜRÜNÜN VE YÜZÜN

Çoğu tamamen suda yaşayan balıkların aksine, kuzey yılanbaşı havayı soluyabilir, bu da onun az oksijenli sularda yaşamasına olanak tanır. Ayrıca nemli kaldıkları sürece karada birkaç gün hayatta kalabilirler ve hatta bir yılan gibi suya geri kayabilirler.

Bu tür Amerika Birleşik Devletleri'ne özgü değildir, aslında Asya'dan gelmektedir ve av için rekabet ettiği diğer yerli türler için tehdit oluşturmaktadır.

MDC Balıkçılık Biyoloğu Dave Knut, “Onu yakalayan balıkçı, yakaladığı şeyin farklı bir şey olduğunu fark etti ve balığın özelliklerini inceledi. Balıkçı, balığın zannederek onu birkaç saat boyunca kaldırımda bıraktığını fark etti. ölecekti ama ölmedi.” Balığın yakalandığı anı kendi sözleriyle anlattı.

4 SAAT ÇANTADA YAŞADI

Balıklar daha sonra torbalara konur ve yerel olarak satılır. Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Mühendisler Birliği MDC memurunun bulunduğu ofisine taşındı Jacob Plunkett Yaklaşık 4 saat boyunca çantada tutuldu.

Plunkett, “Aldığımda balık hâlâ çok canlıydı” dedi.

YETKİLİLER ENDİŞELİ

MDC bu balığın serbest bırakılmaması gerektiğini vurguluyor. Onu kuzey yılanbaşı olarak tanımladıktan sonra, “Kafasını kesmek, bağırsaklarını çıkarmak veya ağzı kapalı bir plastik torbaya koymak” Onu öldürmeniz tavsiye edilir.

Yetkililer, istilacı balıkların ABD nehirlerine ilk kez 2008 yılında Arkansas'taki ticari bir balık çiftliğinde meydana gelen bir olaydan sonra girdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir