Danimarka, Güney Kore eriştesini raflardan çekti: “Çok acı”

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Güney Kore eriştelerinin “çok baharatlı” olduğu gerekçesiyle Danimarka'daki raflardan çekileceği açıklandı. Duyuru birçok kişi tarafından alaycı bir şekilde karşılansa da gerçek bir güvenlik riski oluşturabilir.

REKLAM

Danimarkalı yetkililer, üç popüler Güney Kore eriştesinin satışını engelledi ve bunların çok sıcak ve baharatlı olduğu için tüketicileri hastaneye kaldırabilecekleri uyarısında bulundu.

İlk olarak Korea Times tarafından bildirildiği üzere Danimarka Ulusal Gıda Enstitüsü, Danimarkalıları Güney Kore markası Samyang tarafından üretilen ve yaygın olarak satılan üç ürünü tüketmemeleri konusunda uyardı.

“Ulusal Gıda Enstitüsü, '3xBaharatlı ve Sıcak Tavuk', '2xBaharatlı ve Sıcak Tavuk' ve 'Sıcak Tavuk Yahni' olmak üzere üç makarna ürününün tek bir paketindeki toplam kapsaisin seviyelerini tüketici için risk oluşturacak kadar yüksek olarak derecelendirdi Açıklamada, “Akut zehirlenme gelişmesi riski var” denildi.

Biberlerdeki aktif madde olan kapsaisin de biberlerin baharatlı olmasının nedenidir.

Enstitü, ebeveynlere, çocuklarında erişte yedikten sonra olumsuz etkiler görülmesi durumunda zehir kontrol hattını aramalarını tavsiye etti.

Uyarıda, “Ancak çocuğunuz acı biber yedikten sonra akut zehirlenme belirtileri göstermiyorsa endişelenmenize gerek yok” deniyor.

Ürünlerin raflardan çekilmesi kararını neyin tetiklediği henüz belli değil. Bir Samyang Foods yetkilisi Korea Times'a konuyu araştıracaklarını söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, “Görünüşe göre Danimarka gıda yetkilileri, ürün kalitesi sorunları nedeniyle değil, aşırı baharatın sorunlara yol açabileceği korkusuyla geri çağırmayı başlattı.” dedi.

“Danimarka düzenlemelerini dikkatle incelemeyi ve geri çağırmaya buna göre yanıt vermeyi planlıyoruz.”

Sosyal medya kullanıcıları kararı alaycı bir tavırla karşıladı. Danimarka'nın baharat toleransının düşük olmasıyla ilgili eğlenceli yorumlar sosyal medyada fırtına yarattı. Bazı kullanıcılar, güçlü ama acı olmayan bir bitki olan kakulenin “muhtemelen çoğu Danimarkalının damak tadına yetecek kadar acı” olduğu yorumunu yaptı.

İskandinav lezzetleri halihazırda çeşitli ulusal liderler tarafından eğlence olarak kullanılıyor.

Yenilebilir diplomasi

2005 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder ile yaptığı üçlü toplantıda İngiliz mutfağının kalitesi hakkında şakalaştığı duyuldu ve bu durum ülkeler arasında küçük bir krize neden oldu.

Fransız Liberation dergisinin haberine göre Chirac'ın şu sözleri aktarıldı: “Bu kadar kötü yemek pişiren kimseye güvenemezsiniz. Burası Finlandiya'dan sonra en kötü yemeği pişiren ülke.”

Gizli kalması gereken bu yorumların ortaya çıkmasıyla Fransa'nın olimpiyatlara ev sahipliği yapma şansı da suya düştü.

O dönemde Fransa, 2012 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma şansı için İngiltere ile yarışıyordu ve iki Finli, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin kararını vermekle görevli komisyonda yer alıyordu.

Nihayetinde Oyunların Londra'da yapılmasına karar verilirken, Paris bir sonraki şans için 12 yıl beklemek zorunda kaldı.

Chirac, Fin yemek kültürüne gölge düşüren tek lider değil. Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, 2002 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin kurulmasıyla ilgili düzenlenen AB zirvesinde, ajansın Finlandiya'da bulunmasının saçma olacağını, çünkü “Finlilerin jambonun ne olduğunu bile bilmediğini” söyledi.

Ayrıca Finlandiya mutfağında “marine edilmiş ren geyiğinin” (Finlandiya'da pek tüketilmeyen bir yemek) hakim olduğu gerçeğiyle de alay etti ve yemeği diplomatik bir ziyaret sırasında “katlandığı” bir şey olarak tanımladı.

REKLAM

Bu olayın ardından Finliler, 2008 yılında Fin restoran zinciri Kotipizza'nın gelişmesiyle intikam aldı; Bunu kepekli un ve çavdar bazında kırmızı soğan, mantar ve füme ren geyiğinden oluşan “Berlusconi” pizzasıyla yaptı.

O dönemde Corriere della Sera pizzayı “yenilikçi ve çok lezzetli” olarak tanımlamıştı ancak ismin bir intikam girişimi olabileceğinden şüphelendikleri açıktı.

Söz konusu pizza, çok ünlü New York Pizza Show'da iki Napolili şefi yenerek birincilik kazandığında İtalyanların durumu daha da kötüleşti.

Ancak Helsinki ve Parma, AB'nin prestijli gıda ajansına ev sahipliği yapmak için yarışırken, sonuçta jambonuyla tanınan İtalyan şehri kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir