Ermenistan: Azerbaycan ile demiryolu bağlantısını yeniden tesis etmekle ilgileniyoruz

Ermeni resmi haber ajansı Armenpress'in haberine göre Mirzoyan, Azerbaycan ile barış anlaşması görüşmelerinden bahsederek, Kazakistan'ın Almatı kentinde Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile yapılan görüşmede olumlu bir gelişme yaşandığını söyledi.

Mirzoyan, her iki ülkenin toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınmasının ve 1991 Almatı Deklarasyonu temelinde sınırların belirlenmesine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

Bakan Mirzoyan, söz konusu deklarasyonun ilkelerinin Azerbaycan ile müzakere edilen barış anlaşmasına dahil edilmesinin, uzun süredir devam eden bölgesel çatışmanın sona ermesine ve Güney Kafkasya'da kalıcı barışın tesis edilmesine olanak sağlayacağına inandığını söyledi.

Barışın önemli bir unsurunun bölgedeki ulaşım yollarının yeniden açılması olduğunu vurgulayan Mirzoyan, şöyle konuştu: “İlk aşamada Azerbaycan ile demiryolu bağlantısının yeniden canlandırılmasıyla özellikle ilgileniyoruz. Geçtikleri ülkelerin yargı yetkisine göre çalışacaklar ve elbette düzenlemeler de karşılıklılık ve eşitlik ilkelerine saygı gösterecek.” olur.” dedi.

Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Ian Borg, onlarca yıl süren çatışma ve acıların ardından Ermenistan ve Azerbaycan halkının gerçekten hak ettikleri barış, güvenlik ve refaha ulaşmasının zorunlu olduğunu ve bu durumun devam edeceğini kaydetti. bu anlamda somut sonuçlar veren ulusal ve uluslararası tüm girişimleri desteklemek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir