Filistin'in BM Genel Kurulu'na katılımı için önemli oylama

193 üyeli Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bugün yapılacak oylama, Filistinlilere verilen küresel desteğin anketi olacak.

REKLAM

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üye olmaya uygunluğunu değerlendirmeye ve üyelik başvurusunu onay için BM Güvenlik Konseyi'ne göndermeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz ay ABD, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üye olma talebini veto etti.

15 üyeli BM Güvenlik Konseyi Filistin'i tam üye yapsaydı Filistin fiili bir devlet olarak tanınabilirdi.

Geçtiğimiz ay ABD, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üye olma talebini veto etti.

193 üyeli Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bugün yapılacak oylama, Filistinlilere verilen küresel desteğin anketi olacak.

Birleşmiş Milletler'e tam üye olma talebinin önce Güvenlik Konseyi, ardından Genel Kurul tarafından onaylanması gerekiyor.

Bugün oylamaya sunulacak karar taslağı kabul edildiği takdirde, Filistinlilere Eylül 2024'ten itibaren BM üyeleri arasında yer alma dahil bazı ek hak ve ayrıcalıklar verilecek, ancak onlara oy kullanma hakkı verilmeyecek.

Filistin heyetinden BM üyelerine mektup

New York'taki Filistinli BM heyetinin BM üye ülkelerine gönderdiği mektupta, BM'ye tam üyeliği destekleyen karar taslağının kabul edilmesinin, iki soruna uzun süredir aranan çözümün sürdürülmesinde önemli bir adım olacağı vurgulandı. devletler.

Mektupta bunun “bu çok kritik zamanda bağımsız bir devlet hakkı da dahil olmak üzere Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkına desteğin açık bir şekilde yeniden teyit edilmesi anlamına geleceği” vurgulanıyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan ABD ise tasarıya karşı çıkıyor.

Birleşmiş Milletler'deki Amerikan delegasyonu bu hafta başında yaptığı açıklamada, “ABD'nin görüşü, Filistin halkının devlet olma yolunun doğrudan müzakerelerden geçtiği yönündedir” dedi. Söylendi.

İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan Pazartesi günü taslak metni, Filistinlilere fiili devlet statüsü ve hakları vermeyi amaçladığı gerekçesiyle kınadı ve tasarının kabul edilmesinin sahada hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söyledi.

Erdan, “Onaylanması halinde ABD'nin, ülke yasalarına uygun olarak Birleşmiş Milletler ve kurumlarına sağladığı fonları tamamen durdurmasını bekliyorum.” dedi.

ABD yasalarına göre Washington, devlet olmak için “uluslararası kabul görmüş nitelikleri” karşılamayan bir gruba tam üyelik veren herhangi bir BM kurumuna fon sağlayamıyor.

ABD, Filistinlilerin tam üye olarak katılmasının ardından 2011 yılında Birleşmiş Milletler Kültür, Eğitim ve Bilim Örgütü olan UNESCO'ya yaptığı mali yardımı sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir