Fransa, kanserojen madde içerdiği gerekçesiyle Tefal gibi tavaları yasaklamaya hazırlanıyor

Fransa, kanserojen olduğu gerekçesiyle Tefal gibi tavaların üretimini ve satışını yasaklamaya hazırlanıyor.

REKLAM

Fransa'da çevreci milletvekili Nicolas Thierry'nin önerdiği, yapışmaz madde içeren tavaların yasaklanmasını öneren yasa tasarısı Meclis'te oylamaya sunulacak.

Kanun, özellikle çok sayıda endüstriyel sektörde kullanılan polifloroalkillenmiş maddeler (kısaca PFAS) içeren ürünlerin Fransa'da üretimi ve satışının yasaklanmasını öngörüyor.

Tasarının bu hafta Cuma günü mesai bitiminden önce ulusal parlamentoda oylanması bekleniyor.

Kimya endüstrisinde üretilen PFAS'lar, zamanla havada, toprakta ve nehir suyunda, gıdada ve hatta insan vücudunda biriktiği için “kalıcı kirleticiler” olarak adlandırılmaktadır.

Bu moleküller bazı uzmanlar tarafından “21. yüzyılın en büyük kimyasal tehdidi” olarak tanımlanıyor.

Bu eşyalar (Teflon tavalar, gıda ambalajları, tekstil ürünleri, arabalar vb.) günlük hayatta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Avrupa Kimyasallar Ajansı, PFAS'ın 2023'te yasaklanmasına yönelik bir taslak plan yayınladı.

Fransız hükümeti bu alanda bir karar alınacaksa bunun Avrupa düzeyinde yönetilmesi gerektiğini söylüyor.

Hazırlanan yasa tasarısında, bu molekülleri içeren bazı ürünlerin üretimi, ithalatı, ihracatı ve pazarlanması yasaklanarak halkın bu moleküllere maruziyetinin azaltılması amaçlanıyor.

Metnin ilk versiyonunda, olası istisnalar dışında bazı ürünler için Temmuz 2025'e kadar, diğerleri için ise 2027'ye kadar PFAS kullanımının yasaklanması öngörülüyor.

Parlamentoda sunulan versiyonda, güvenlik ve sivil koruma profesyonellerine yönelik koruyucu giysiler hariç olmak üzere, tüm sofra takımları, kozmetikler, balmumu bazlı ürünler ve bu maddeleri içeren giysiler 1 Ocak 2026'dan itibaren yasaklanacak.

1 Ocak 2030'dan itibaren tüm tekstil ürünleri yasaklanacak. Ancak ambalaj sektörü yasanın kapsamına girmiyor çünkü bu sektöre daha sıkı bir çerçeve sağlayacak bir Avrupa yönetmeliği “çok yakında” hazırlanacak.

Önerilen yasa, binlerce kişiyi istihdam eden Fransız üretim tesislerini tehdit ediyor. Bu nedenle sendikalar ve Tefal işçileri yasanın geri çekilmesi için protesto gösterileri düzenliyor.

Paris'te toplanan protestocular “Tavama dokunma” sloganları atarak yasaya karşı seslerini yükseltmeye başladı.

Tefal çalışanlarını temsil eden grubun yöneticisi Stanislas de Gramont, AFP'ye verdiği demeçte, “Yasanın geri çekilmesini istiyoruz, bu çok basit.”

Stanislas de Gramont'a göre tavaların %90'ında yapışmaz kaplama olarak kullanılan politetrafloroetilen insan sağlığına zararlı değil.

Bazı bilim insanları maddenin üretim ve geri dönüşüm aşamalarında sorun yaratabileceği görüşünde.

Fransa'daki Rumilly fabrikasında 32 yıldır çalışan Geneviève Priolo, “İşlerimizi korumak için gösteri yapmaya geldik, çünkü ithal edilen ürünler Fransa'dakilerden daha iyi değil” dedi. Diyor.

REKLAM

İki yıldır Tournus'taki Tefal fabrikasında bakım ekip lideri olarak çalışan 34 yaşındaki Dorian Chossat, görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Neden bugün sadece Fransa'da? Bu yasak neden diğer ülkeler için değil de Fransa için hızlandırıldı? Yapıyorum.” anlamamak.”

Öte yandan Belçika da PFAS maddelerinin sınıflandırılması ve bir kısmının yasaklanması için kapsamlı bir inceleme başlattı.

Sendikaların ses çıkardığı bir dönemde, söz konusu yasanın ertelenmesi girişimi de var. Modern Milletvekili Cyrille Isaac-Sbille tarafından sunulan bir değişiklik, sofra takımı yasağının 1 Ocak 2030'a kadar ertelenmesini hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir