G7, Ukrayna'daki savaş suçlarına ilişkin soruşturmaları destekliyor

İtalya G7 Başkanı'nın Venedik'te ev sahipliği yaptığı iki günlük toplantının ardından nihai deklarasyon kabul edildi.

Açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının en güçlü şekilde kınandığı belirtilirken, “Rusya'ya karşı yaptırımları ve diğer kısıtlayıcı tedbirleri ihlal ederek bu ülkeye yasa dışı finansman ve mal sağlayanların hesap verebilirliği de dahil olmak üzere, ilgili yasaların uygulanmasına yönelik kararlılık” yinelendi. “

Açıklamada, 19 Nisan'da G7 Dışişleri Bakanları tarafından da teyit edildiği gibi, Ukrayna'nın Rusya'dan tazminat almasına yardımcı olmak için tüm yolların araştırılmaya devam edildiği belirtildi; Dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna'yı desteklemek için kullanılabileceği tüm olası yolları ve uygulanabilir seçenekleri araştırmaya devam edeceğimiz belirtildi.

“Venedik Adalet Grubu”

Açıklamada, “Rusya'nın saldırgan savaşı sonucunda Ukrayna'da ve Ukrayna'ya karşı işlenen uluslararası suçların hesap verebilirliğini sağlamayı amaçlayan soruşturma ve kovuşturmaları desteklemeye kararlıyız” denildi. İfadesi kullanıldı.

G7 Bildirgesi, “Venedik Adalet Grubu”nun yasadışı göç, yapay zeka ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi küresel konularda işbirliğini derinleştirmek ve koordinasyonu desteklemek amacıyla kurulduğunu belirtiyor.

Açıklamada, G7 bakanlarının yargı ve kolluk kuvvetlerinin uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklamayı önlemeye yönelik çabalarını güçlendirmeye yönelik stratejilere odaklandığı belirtildi.

Açıklamada, fentanil ve nitazin gibi sentetik uyuşturucuların salınmasının uluslararası adli işbirliği gerektiren en acil konu olduğu ve organize suçun son zamanlarda insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı sorunlarının küresel bir sorun haline gelmesine katkıda bulunduğu belirtildi. yıllar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir