Gaziosmanpaşa'da tüm sandıklar yeniden sayılacak

AK Parti Gaziosmanpaşa ilçe başkanı Fatih Aydemir, seçim sonuçlarına ilişkin Gaziosmanpaşa 1., 2. ve 3. ilçe seçim kurullarına ayrı ayrı muhalefet dilekçeleri sundu.

Dilekçelerde, GOP 1. Bölge Seçim Kurulu yetki alanına giren sandıklarda 2 bin 396 oy, GOP 2. Bölge Seçim Kurulu yetki alanına giren sandıklarda 2 bin 955 oy ve GOP 2. Bölge Seçim Kurulu yetki alanında bulunan sandıklarda 3 bin 443 oy yer aldı. Üçüncü Bölge Cumhuriyet Seçim Kurulu'nun görev alanına giren sandıklar, bir kısmı geçerli olmakla birlikte, çeşitli nedenlerle geçersiz ilan edildi.

Seçim komisyonlarına yapılan itirazlara rağmen dilekçelerde bu tür hususların sandık sonuçları kayıtlarına alınmadığı belirtilirken, 1.030 GOP sandıklarında oy sayımı ve sayımı işlemi yapılmasına rağmen, bu tür hususların sandık sonuçları kayıtlarında yer almadığı belirtildi. İlçe toplamında belediye başkanlığı seçimi türünde 8 bin 794 geçersiz oy çıktı.

Geçici seçim sonuçlarının ardından hazırlanan dilekçede, kazanan adaylar arasında 868 oy farkı olduğu, geçersiz oyların dikkate alınması halinde aradaki farkın kapatılabileceği belirtilerek, geçerli ve geçersiz oyların yeniden sayılması çağrısında bulunuldu. belgeler.

Gaziosmanpaşa 1., 2. ve 3. ilçe seçim kurullarının değerlendirdiği dilekçeler oy çokluğuyla kabul edilerek ayrı ayrı karara bağlandı.


Geçersiz oy sayısı oy farkının yaklaşık 10 katı kadar.

Karar yazısında, meclislerin yaptığı değerlendirmelerde geçersiz oy sayısının, belediye başkanlığı seçimini kazanan aday ile ikinci aday arasındaki oy farkının yaklaşık 10 katına eşit olduğu belirtildi.

Seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenebilmesi amacıyla Gaziosmanpaşa belediye başkanlığı seçiminde geçerli ve geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

Kararda, Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin seçim merkezi olarak kullanılan ve seçmen çantalarının bulunduğu spor kompleksi ve yüzme havuzunda ilçe seçim kurulları huzurunda sayım işleminin saat 10.00 ile 23.00 arasında yapılmasına karar verildi. AK Parti ve CHP'nin bildirdiği kamu görevlileri ve temsilcileri.

Kararda, sayım işleminin tamamlanıncaya kadar her gün aynı görevliler huzurunda gerçekleştirileceği ve AK Parti ve CHP tarafından meclise bildirilen 50'şer kişinin sayım işlemine şahitlik edebileceği belirtildi. tribünlerde deneme.

Kararda, sayım sürecine bağlı olarak farklı sonuçların ortaya çıktığı seçim borsaları için hazırlanan tutanakların seçmen bilgi sistemine kaydedilmesi kararlaştırıldı.

CHP, İyi Parti ve DEM Partili milletvekilleri, oyların yeniden sayılmaması gerektiği görüşünde olduklarını belirterek, Seçim Kurulu Başkanı, 2 memur ve AK Parti'nin imzaladığı kararlara karşı muhalif yorumlarda bulundu. CHP, İyi Parti ve DEM Partisi üyeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir