“Geleceğin Kadın Yıldızları”na destek – Kültür ve sanata dair son dakika haberleri

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın (TSKB) eğitim destek sponsoru olduğu 52. İstanbul Müzik Festivali: Genç Kadın Müzisyenleri Destekleme Fonu'nun Yarının Kadın Yıldızları konseri gerçekleştirildi. Konserin kanaat önderi ise 2012 Aydın Gün Teşvik Ödülü sahibi, Berlin Filarmoni Orkestrası üyesi usta kemancı Hande Küden oldu.

Sahnede destek almaya hak kazanan 17 genç müzisyen arasında Ecmel Neva Bildik (keman), Çise Ataş (viyola), Zeynep Göktürk (arp), Derya Köftecioğlu (arp), Mısra Coşkun (flüt), Adasu Sılay (flüt), Serra Özer (obua) ve piyanistler: Sena Erünsal, Arya Su Gülenç, Beren Gürcüoğlu. Yıldızlar, klasik müziğin önemli eserleriyle düet ve triolarda yeteneklerini ortaya koydu.

Hande Küden, 15 yaşındaki piyanist Arya Su Gülenç'in eşlik ettiği Grieg, Kreisler ve Sarasate'nin seslendirdiği eserlerde yorum gücüyle usta ile yıldız arasındaki farkı ortaya koydu.

Festivale 1990 yılından bu yana destek veren ve altı yıldır bu projeye eğitim desteği sağlayan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, genç sanatçıları tebrik ederek başarılarından dolayı plaketlerini verdi. Bilgiç, “Cumhuriyet kurumu olarak fırsat eşitliğini ön planda tutan bu fonla yarının 107 kadın yıldızına destek verdik, başarılarının devamını diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir