Güney Afrika genel seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı

Güney Afrika Seçim Komisyonu'nun (IEC) açıkladığı nihai sonuçlara göre, 2019 genel seçimlerinde yüzde 57 oy alan ANC'nin oyu bu seçimde yüzde 40'a geriledi.

Bu sonuçlara göre ANC, 1994'ten bu yana ilk kez meclis çoğunluğunu kaybederek Meclis'teki 400 sandalyenin 159'unu kazandı.

Ana muhalefet partisi Demokratik İttifak (DA), oyların neredeyse %22'sini alarak parlamentoda 87 sandalye kazandı.

Zuma'nın MK'si seçimlerde lider parti oldu

Geçtiğimiz yıl eski başkan Jacob Zuma tarafından kurulan Mızrak Mızrağı (MK), ilk kez katıldığı seçimlerde yüzde 14,6 oy almayı başardı.

Adını ANC'nin ırkçı apartheid rejimine karşı mücadeledeki silahlı kanadı olan Milletin Mızrağı örgütünden alan MK, parlamentoda 58 sandalye kazanarak üçüncü büyük parti oldu.

Ülkeyi 2009-2018 yılları arasında yöneten Zuma, yolsuzluk iddiaları nedeniyle ANC tarafından görevden alındıktan sonra mahkemeye itaatsizlikten 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sabıka kaydı nedeniyle Anayasa Mahkemesi tarafından genel seçimlere katılması yasaklanan Zuma'nın partisinin seçim başarısı, ANC'nin çoğunluğunu kaybetmesindeki en önemli etken olarak değerlendiriliyor.

EFF düşüyor

Önceki seçimlerde neredeyse yüzde 11 oy alarak üçüncü parti olan EFF'nin oyu bu seçimde yüzde 9,5'e düştü.

2008-2012 yılları arasında ANC'nin gençlik sektörlerinin başındayken aşırı davranışları nedeniyle görevden alınan Julius Malema tarafından 2013 yılında kurulan EFF, parlamentoda 39 sandalye kazandı.

Ülkenin en büyük etnik grubu Zulus'un yaşadığı doğudaki KwaZulu Natal eyaletinde öne çıkan Inkatha Özgürlük Partisi (IFP), yüzde 4 oyla 17 sandalye elde etti.

Seçimlerin en önemli partilerinden biri olan Yurtsever İttifakı (PA), önceki seçimlerde yüzde 0,04 olan oy payını bu seçimde yüzde 2'ye çıkararak parlamentoda 9 sandalye kazandı.

Ülkedeki beyaz Boer azınlığın desteklediği Özgürlük Cephesi Plus (VF), oyların %1,3'ünü alarak parlamentoda 6 sandalye kazandı.

Johannesburg eski belediye başkanı Herman Mashaba tarafından 2020 yılında kurulan ActionSA, ilk kez katıldığı seçimde yüzde 1'den fazla oy alarak 6 sandalye kazandı.

Afrika Hıristiyan Demokrat Partisi (ACDP) yüzde 0,6 oyla 3 sandalye alırken, Birleşik Demokratik Hareket (UDM) neredeyse yüzde 0,5 oyla 3 sandalye elde etti.

Al Jamaah koltuk sayısını 2'ye çıkardı

Ülke nüfusunun yüzde 3'ünden azını oluşturan Müslüman azınlığa mensup El Cemaat partisi seçimlerin önde gelen partilerinden biri oldu.

Önceki seçimlerde oyların yüzde 0,18'ini alarak 1 milletvekili çıkaran parti, bu seçimlerde oylarını yüzde 0,24'e çıkararak parlamentodaki sandalye sayısını 2'ye çıkardı.

Eski DA lideri Mmusi Maimane'nin 2022'de kurduğu Güney Afrika İnşası (BOSA) partisinin yanı sıra, Afrika Dönüşüm Hareketi (ATM), Ulusal Renkli Kongre (NCC) ve Mzansi Yükselen Partisi de parlamentoda iki partiyle temsil edildi. her biri parlamenter.

Azanya Pan-Afrikan Kongresi (PAC), Birleşik Afrika Dönüşümü (UAT) ve GOOD partisi parlamentoda birer sandalye kazandı.

Koalisyon hükümeti dönemi başlıyor

Güney Afrika'da başkan, Ulusal Meclis tarafından basit çoğunluk esasına göre seçiliyor.

1994'ten bu yana parlamentoda çoğunluğunu kaybeden ANC'nin cumhurbaşkanlığı seçimi için en az 42 sandalyeli bir ittifakın desteğine ihtiyacı var.

Ana muhalefet partisi DA liderliğindeki 7 partiden oluşan Çok Partili Kurultay (MPC) ittifakının şu anda 116 milletvekili bulunuyor.

DA'nın beyaz lideri John Steenhuisen daha önce ANC ile koalisyon görüşmelerine açık olduğunu ancak EFF gibi radikal sol partilerle güçlerini birleştirmeyeceğini söylemişti.

Güney Afrika önümüzdeki günlerde koalisyon görüşmelerine sahne olacak.

2024 genel seçimleri

Güney Afrika'da 28 milyon kayıtlı seçmen, ülkenin 9 ilinde Ulusal Meclis'e 400 milletvekili ve yasama meclisinin 430 üyesini seçmek için 29 Mayıs'ta sandık başına gitti.

Bu seçimde seçmen katılım oranı %58,6 olarak kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir