IMF'den Türkiye Açıklaması: “Mevcut reform gündemini destekliyoruz” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın bahar toplantıları kapsamında Avrupa bölgeleri ekonomilerine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye ekonomisiyle ilgili soru üzerine Kammer, geçen yılın ortasında Türkiye'de politika değişikliği, parasal tarafta ciddi bir sıkılaşma, mali tarafta ise deprem nedeniyle artan harcamaların karşılanması da dahil olmak üzere mali konsolidasyon yaşandığını söyledi.

Kammer, bu cephede bir miktar başarı elde ettiğini belirterek, enflasyonla mücadele cephesinde başarının uzun zaman alacağını söyledi. Kammer, Ancak bu siyasi ortam sayesinde Türkiye ekonomisine yönelik kırılganlıklar azaldı.” dedi.

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştüklerini belirten Kammer, Şimşek'in şunları söyledi: “Reformlar uzun vadeli bir programdır” İlgi gördüğünü belirterek bu programın devam edeceğini söyledi.

“TOPLANTI YOK”

Oda, “Programın kırılganlığı daha da azaltması, enflasyonu zaman içinde kalıcı olarak düşürmesi ve aynı zamanda yatırım için gerekli ortamı yaratması bekleniyor. Dolayısıyla büyüme deseninde bir değişiklik olacak ve büyümede yeniden dengelenme yaşanacak.” dedi.

Kammer, Türkiye'de yeni bir IMF programına ihtiyaç olup olmadığı ve bu konuda Türk yetkililerle görüşmelerin devam edip etmediği sorusuna yanıt verdi. “Öncelikle mevcut reform programını destekliyoruz. Yerel ekonomi ekibinin izlediği programı da Türkiye'ye tavsiye ediyoruz. Türkiye'yi destekleyecek olası bir IMF programı konusunda herhangi bir tartışma yok.” O cevapladı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir