İngiltere'de yerel seçimler için oy verme işlemi başladı – Son Dakika Dünya Haberleri

Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere ve Galler'de halk 4 yıl boyunca belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini ve emniyet komiserlerini seçmek için sandık başına gitti.

İngiltere'de yerel yönetimleri belirlemek için 107 seçim bölgesinde sandık başına giden vatandaşlar, Londra belediye başkanını, belediye meclisi üyelerini ve başkent dışındaki 10 belediye başkanını oylarıyla belirleyecek.

Seçmenler ayrıca İngiltere çapında 35 Polis ve Suç Komiseri (PCC) seçecek.

Oy verme işlemi yerel saatle 07:00'de (09:00 CET) başlayacak ve 22:00 CET'ye (00:00 CET) kadar devam edecek.

Seçimlerde İngiliz vatandaşlarının yanı sıra Birleşik Krallık'taki Avrupa Birliği (AB) veya İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşları da ikamet ettikleri bölgelerde oy kullanabilecek.

GALLER SAHADA

Galler'de insanlar sadece sonraki dört Polis ve Suç Komiseri'ni (PCC) seçmek için sandık başına gidecek. PCC'ler polis kuvvetlerinin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur ancak onları doğrudan yönetmez. PCC'ler polis şeflerini atar ve gerektiğinde onları görevden alabilir.

Birleşik Krallık'a bağlı İskoçya ve Kuzey İrlanda'da seçim yapılmayacak.

İngiltere'de Muhafazakar Parti eski milletvekili Scott Benton'ın istifasının ardından Blackpool South'un yeni milletvekili ara seçimle belirlenecek.

Bu yerel seçimler, yasa gereği 28 Ocak 2025 tarihine kadar yapılması gereken bir sonraki genel seçimler öncesinde partiler açısından önemli bir yarış olacak.

LONDRA BELEDİYE BAŞKANINI SEÇECEK

Başkent Londra'da 6,2 milyon kayıtlı seçmen, önümüzdeki 4 yıl boyunca şehri kimin yöneteceğine karar verecek. Londralılar, başkentte yaşayan yaklaşık 8,9 milyon insanı temsil edecek yeni belediye başkanını ve 25 belediye meclis üyesini seçmek için sandık başına gidecek.

Ülkede yapılan son anketlere göre mevcut belediye başkanı Sadık Han yeniden seçilecek ve bu görevi üçüncü kez üstlenecek.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Birçok bölgede yerel seçim sonuçlarının 3 Mayıs Cuma gecesi, bazı bölgelerde ise hafta sonu açıklanması bekleniyor.

Londra Belediye Başkanı'nın sonuçları 4 Mayıs Cumartesi günü Belediye Binasında açıklanacak. Aynı şekilde Londra belediye meclisinin üyeleri de Cumartesi günü açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir