İspanya, İrlanda ve Norveç, Filistin Devleti'ni resmen tanıdı

İspanyol sol hükümet koalisyonu, Bakanlar Kurulu toplantısında Filistin devletinin resmen tanınması kararını onayladı. Norveç ve İrlanda da Filistin devletini resmi olarak tanıdıklarını duyurdular.

REKLAM

İspanya, Norveç ve İrlanda, Filistin Devleti'ni resmen tanıdı. Tel Aviv yönetimi, Gazze'de devam eden savaş üzerinde hemen bir etkisi olmayacak olan bu diplomatik adımı eleştirdi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Bu tarihi bir karardır ve tek bir amacı vardır: İsraillilerin ve Filistinlilerin barışa ulaşmalarına yardımcı olmak.” dedi. dedi.

Üç ülkenin resmi açıklamasının ardından sosyal medya platformu üzerinden açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz,

İrlanda ve Norveç, önceki hafta ortaklaşa açıklanan kararı resmileştirme konusunda İspanya'yı takip etti.

Dublin'de İrlanda Parlamentosu'nun bulunduğu Leinster House'un önüne Filistin bayrağı çekildi.

İrlanda Başbakanı Simon Harris, kararı resmi olarak onaylamak için Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi: “Bu çok önemli bir an ve bence dünyanın umut ve hedefini canlı tutmasına yardımcı olmak için çok önemli bir an. Ne yazık ki birilerinin bizi bombalayarak unutturmaya çalıştığı bir dönemde iki devletli çözüm.” “Ülke olarak atabileceğiniz pratik adımların olduğu mesajını veriyor.” dedi.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide yaptığı açıklamada, “Norveç, 30 yılı aşkın süredir Filistin devletinin en güçlü savunucularından biri olmuştur. Bugün, Norveç'in Filistin'i resmi olarak devlet olarak tanıdığı bugün, Norveç ile Norveç arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası yaşanıyor. Filistin.” Şunları beyan etti:

Bakan Eide, ülkesinin Filistin devletini tanıdığını kanıtlayan belgeleri 26 Mayıs'ta Brüksel'e Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa'ya teslim etti.

İspanya Başbakanı Sanchez, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Filistin Devleti'nin tanınmasının “uygulanabilir” olması gerektiğini vurgulayarak, “Gazze ile Batı Şeria'nın aynı Filistin yönetimi altında, aralarında koridor olacak şekilde birleştirilmesi gerekiyor” dedi. Onlar ve Doğu Kudüs başkent olmalı. Filistin ulusal yönetimi altında birleşmeliler.” ” dedi.

Birleşmiş Milletlerin üçte ikisinden fazlasını temsil eden yaklaşık 140 ülke Filistin'i tanıyor olsa da, büyük Batılı güçlerin hiçbiri şu ana kadar bunu yapmadı.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya bağımsız Filistin devletini resmen tanımıyor.

Ancak analistlere göre üç Avrupa ülkesinin de minnettar ülkeler kervanına katılması, dünya kamuoyunda bir “zafer” anlamına geliyor.

Aynı şekilde AB'nin ağır topları Fransa ve Almanya'ya da pozisyonlarını yeniden gözden geçirmeleri yönünde baskı uygulayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir