İsrail Gazze'de yardım bekleyenleri hedef aldı

Filistin'in resmi ajansı WAFA'nın haberine göre İsrail ordusu, Gazze şehrinin çeşitli yerlerine yönelik saldırılarını sürdürüyor.

İsrail güçlerinin Gazze şehrinin doğusundaki sanayi bölgesinde insani yardım bekleyen sivillere yönelik saldırıları sonucu 6 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun Şifa çevresindeki evlere baskın yapması ve hedef alması sonucu “el-Benna, Kanita, el-Şefera, Ebu Hasira, Acur, Sakallah, Şeyha, el-Helis ve el-Sevafiri” ailelerinden onlarca kişi hayatını kaybetti. Kuşatma altında tutulan hastane: Çok sayıda kişi yaralandı ve çok sayıda kişi enkaz altında kaldı.

İsrail ordusunun Şifa hastanesi ve Rimal semtinde devam eden kuşatması nedeniyle çok sayıda ceset sokaklarda kaldı, bazıları da çürümeye başladı.

İsrail savaş uçaklarının Gazze şehrinin batı kesimindeki Şati mülteci kampındaki dört evi hedef alması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu Gazze'nin Nasr ilçesinde 2 evi, Şucaiye'de 1 evi ve Zeytun'da çok sayıda evi bombaladı.

Cibaliya mülteci kampında ev aletleri satan bir firmaya düzenlenen saldırının ardından yangın çıktı.


İsrail, insani yardıma ulaşmaya çalışan sivilleri hedef almaya devam ediyor

İsrail birçok kez Gazze Şeridi'nde insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef aldı.

İsrail ordusunun 29 Şubat'ta Gazze'nin güneyindeki Raşid Caddesi'ndeki Nablusi kavşağında insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik saldırısında 118 kişi öldü, 760 kişi de yaralandı.

Filistin Yasama Konseyi üyesi Mustafa el-Bergusi, İsrail ordusunun Gazze'de insani yardım bekleyen 560 Filistinliyi öldürdüğünü, 1.500'den fazlasını yaraladığını açıkladı.

İsrail ordusu, 7 Ekim 2023'ten bu yana yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı sivil yerleşimlere, hastanelere, okullara ve barınaklara yönelik saldırılarının yanı sıra insani yardım girişini de engelledi ve Şeridi'ndeki nüfusu Gazze'de açlığa mahkûm etti. 2,3 milyon nüfus ve bir felaket yaşanıyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 280'i çocuk ve 9 bin 340'ı kadın olmak üzere 32 bin 490 Filistinli öldürüldü, 74 bin 889 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir