İsrail ordusunun komutanları ve askerleri Gazze savaşı hakkında ne düşünüyor?

Son anket, İsrail'deki Yahudi çoğunluğunun orduya olan güveninin, İsrail'in siyasi liderliğine duyulan güvenin neredeyse dört katı olduğunu ortaya çıkardı.

REKLAM

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Birleşmiş Milletler'in (BM) ateşkes çağrısına rağmen devam ederken, ülkedeki siyasilere karşı konuşan Yahudi devleti komutan ve askerlerinin sayısı da artıyor.

Reuters'in haberine göre Tuğgeneral Dan Goldfus, televizyonda yaptığı konuşmada siyasetçilere fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp birlik ve beraberliği sağlama çağrısında bulundu.

Ülkedeki siyasi bölünmelere ve Hamas'la savaş başlamadan önce aylardır süren protestolara dikkat çeken İsrailli general, ulusal birlik çağrısında bulundu ve “her taraftan” politikacılardan aşırıcılığı reddetmelerini istedi.

Goldfus, İsrail'in önde gelen televizyon kanallarında yayınlanan açıklamasında siyasetçileri hedef alarak, “Bize layık olmalısınız. Hayatını kaybeden savaşçılara layık olmalısınız.” Dedi.

İsrail Silahlı Kuvvetleri (IDF), Goldfus'un bu açıklama konusunda iki gün sonra Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi tarafından uyarıldığını duyurdu.

Ancak General Goldfus'un sözlerinin cephedeki bazı İsrail askerleri arasında büyük etki yarattığı bildirildi.

Goldfus'un açıklaması hakkında Retures'a konuşan 42 yaşındaki yedek asker Barak Reicher şunları söyledi: “Politikacılar küçük politikalarla meşgulken General Goldfus, hayatlarını ve zamanlarını feda ettiklerini hisseden birçok kişinin sesi oldu.”

İsrail ordusu siyasi liderlik konusunda hayal kırıklığına uğradı

Reuters'in görüştüğü 13 muvazzaf ve yedek askerin tamamı, savaş alanındaki ordu birliklerinin moralinin yüksek olduğunu söyledi ancak arkadaşları, İsrail'in siyasi liderliği konusunda ciddi hayal kırıklıklarını dile getirdi.

Farklı siyasi görüşlere sahip askerler, hükümetin zorunlu askerlik reformu ve yedek askerlerin işe dönerken karşılaştığı ekonomik zorluklar gibi temel konuları ele alma konusundaki başarısızlığına öfkelerini dile getirdi.

Yedek askerlerin önemli bir kısmı okulda okurken, işyerinde çalışırken ve kendi işini kurarken zorunlu hizmet olarak askere alınmayı, terhis sonrası uğradıkları ekonomik kayıpların devlet tarafından daha iyi karşılanmasını talep ediyor.

İnsanlar orduya hükümetten daha çok güveniyor

Bu arada İsrail Demokrasi Enstitüsü (IDI) tarafından yürütülen bir anket, İsrail'deki Yahudi çoğunluğunun orduya olan güveninin, İsrail'in siyasi liderliğine duyulan güvenin neredeyse dört katı olduğunu ortaya çıkardı.

İsrail'de 18 yaşını dolduran her vatandaşın iki veya üç yıl zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra vatandaşlar 40 yaşına kadar, gerekirse daha da ileri bir yaşa kadar yedek asker olarak askere alınabilecek.

İsrail, Gazze'ye yönelik saldırıların ardından 300.000 civarında yedek askeri orduya çağırdı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bini çocuk, 9 bin 220'si kadın olmak üzere 32 bin 226 Filistinli öldürüldü, 74 bin 518 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir