İsrail tanklarının Refah'a girmesi, şehre sığınan Filistinliler açısından ne anlama geliyor?

Salı günü erken saatlerde Refah'ı çevreleyen İsrail tankları, uluslararası baskılara rağmen şehre girdi. Bu durum bölgede yaşayan 1 milyondan fazla Filistinlinin endişelerini daha da artırdı.

Refah'taki kara saldırısı, ABD, Mısır ve Katar'ın aylardır uğraştığı ateşkes anlaşması umutlarını şimdilik söndürdü. Saldırının başlamasından sadece birkaç saat önce Hamas, İsrail hükümetinin reddettiği ateşkes teklifini kabul etmişti.

REKLAM

Yaklaşık 1,3 milyon Filistinli, yani Gazze nüfusunun yarısından fazlası Refah'ta mahsur kaldı.

Filistinliler nereye gidebilir?

Refah'ın bazı bölgelerinin boşaltılması talimatını veren İsrail, Filistinlileri doğaçlama çadır kentin bulunduğu bölgeye gönderiyor.

İsrail, yerinden edilenlerin Muvasi'ye yerleştirilmesini istiyor. Birleşmiş Milletler ve yardım kuruluşları, Muvasi'nin buraya sığınabilecek on binlerce insanı karşılamaya hazır olmadığını söylüyor.

Muvasi, Gazze'nin en güneydeki şehri Refah'tan Han Yunus'a kadar sahil boyunca yaklaşık 8 kilometre uzanıyor.

Birleşmiş Milletler Filistinli mültecilere yönelik kuruluş UNRWA'ya göre Muvasi şu anda 450.000'den fazla yerinden edilmiş Filistinliye ev sahipliği yapıyor.

Bunlar arasında İsrail'in Gazze'nin orta ve güneyine yönelik kara saldırılarını yoğunlaştırdığı son aylarda gelenler de var.

Refah'taki diğer Filistinliler, hatta tahliye bölgesinin dışında olanlar bile Muvasi yerine Gazze'nin merkezine veya Han Yunus'a gitmeye çalışıyor.

Yerel sakinler Muvasi'de tuvaletlerin yetersiz olduğunu ve musluk suyunun çok az olduğunu söylüyor.

Yerel yetkililere göre pek çoğu, umumi tuvaletlerde uzun kuyruklardan kaçınmak ve mahremiyetlerini korumak için çadırlarının dışına kazılmış duvarlarla çevrili çukurlarda ihtiyaçlarını gideriyor.

Filistinliler, kampın çeşitli yerlerine yerleştirilen tanklardan içme suyu almak için bazen saatlerce beklediklerini söylüyor.

Kampta yaşayanlar, ahşap ve naylondan büyük bir çadır kurmanın maliyetinin yaklaşık 500 dolar olduğunu, hazır çadır satın almanın ise bunun iki katı maliyeti olduğunu söylüyor.

Refah Operasyonu insani yardım açısından ne anlama geliyor?

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Refah'a yapılacak bir saldırının, Gazze Şeridi'ndeki insanları hayatta tutan yardım operasyonlarını raydan çıkaracağını ve potansiyel olarak Filistinlileri daha büyük açlığa ve toplu ölüme sürükleyeceğini söylüyor.

Refah Sınır Kapısı, kuşatma altındaki bölgeye yardım ulaştırılmasının ana yolu ve Mısır'a kaçabilenlerin tek çıkış noktası.

Hem Refah hem de diğer ana yardım giriş noktası Kerem Şalom, Hamas'ın havan topu saldırısında dört İsrail askerinin öldürülmesinden bu yana kapatıldı.

Daha küçük giriş noktaları hâlâ faaliyette olsa da, bu kapatma, Gazze halkını canlı tutan gıda, ilaç ve diğer malların akışını sürdürme çabalarına bir darbe anlamına geliyor.

Karadan yapılacak bir saldırı sırasında Refah üzerinden Gazze'ye yardım ulaştırılması imkansız hale gelebilir.

İsrail neden Refah'ın kritik olduğunu söylüyor?

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana Netanyahu, asıl amacının Hamas'ın askeri yeteneklerini yok etmek olduğunu söyledi.

İsrail ordusuna göre Refah, Hamas'ın Gazze'deki son büyük kalesi.

REKLAM

Ancak saldırının ilk hedefi olan Gazze'nin kuzeyinde bile Hamas bazı bölgelerde yeniden toplanarak saldırılarına devam etti.

İsrail, Hamas'ın Refah'ta dört taburunun bulunduğunu ve onları dışarı çıkarmak için kara kuvvetleri göndermesi gerektiğini söylüyor. Kentte bazı üst düzey militanların da saklanıyor olabileceği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir