İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları 200 gündür sürüyor

İsrail topçu birlikleri gece saatlerinden itibaren Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun, Beyt Lahya ve Cibalya'nın doğusunu yoğun bir şekilde bombaladı.

İsrail ordusunun yoğun bombardımanı nedeniyle Gazze'nin kuzey bölgelerinden Cibalya mülteci kampına doğru yeni bir göç dalgası yaşandı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre İsrail topçu birlikleri, Beyt Lahya kentindeki Şeyma Caddesi'nin yanı sıra Beyt Hanun kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı merkez yakınlarına yoğun saldırılarını sürdürüyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail ordusunun Beit kentindeki karşılama merkezinin bulunduğu Zamu Caddesi'ne insansız hava araçlarıyla (İHA) gerçekleştirdiği saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda yerinden edilmiş Filistinli yaralandı. Hanun.


Beyt Hanun şehrinde çatışmalar dün geceden beri devam ediyor

Ancak Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun kasabasına giren İsrail askerleri ile Filistinli gruplar arasında dün akşamdan bu yana çatışmalar sürüyor.

Gazze'nin kuzeyinden İsrail sınırına yakın Yahudi yerleşim birimlerine de roket atıldı.

İsrail ordusunun 200 gündür bombaladığı Gazze Şeridi'nden atılan roketler İsrail hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'ndan dün yapılan açıklamada, Beyt Hanun bölgesinde bazı İsrail askerlerinin ve bir askeri aracın “Yasin-105” füzeleriyle hedef alındığı belirtildi.

Beyt Hanun, İsrail ordusunun 7 Ekim'den sonra karadan Gazze'ye girdiği ilk noktadır.


Gazze kenti ve diğer bölgelere yoğun hava saldırıları düzenlendi

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin Zeytun ilçesinde bir caddeyi bombalayarak büyük yıkıma yol açtığını söyledi.

Gazze kentinin orta kesimindeki bazı binaları yukarıdan bombalayan İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat mülteci kampına da çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Yerel kaynaklar, Gazze'nin merkezindeki Deyr el Belah kasabasında bazı evlere düzenlenen hava saldırılarında ölü ve yaralıların olduğunu, yaralıların Aksa Şehitler Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi.

Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki El Megazi ve El Burayj mülteci kampları da sabah saatlerinden itibaren top ve roket saldırılarının hedefi oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir