İsrail'in Nuseyrat katliamının ardından Aksa Şehitleri Hastanesi ölü ve yaralılarla doldu

Gazze Şeridi'nin orta kesiminde faaliyet gösteren tek hastane olan Mescid-i Aksa Şehitleri Hastanesi, Nusayrat katliamından sağ kurtulan yaralılarla doldu.

Hastanenin ameliyathaneleri ve koridorları, ameliyat sırasını bekleyen çoğu kadın ve çocuktan oluşan Filistinlilerin acı çığlıkları ve yakınlarının çaresizliğiyle tam bir kaos yaşanıyor.

İnlemeler ve üzüntü

Katliamdan sağ kurtulan ve yardım bekleyen çocuk ve kadınlarla dolu hastane koridorları, yaralıların inlemelerine ve büyük acılara sahne oluyor.

Anne ve babalarının ellerini bırakmayan kanlı ve yaralı çocukların korkulu bakışları karşısında son derece kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalışan doktor ve sağlık ekiplerinin, yüzlerce yaralıya ulaşma çabaları dikkat çekiyor.

Hastane morgu, son saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin cenazeleriyle dolup taşarken, dışarıda ölüm belgelerinin verilmesini bekleyen cenazelerin yakınları, kendilerine yardım edememenin üzüntüsünü yaşıyor. ağrı.

210 ölü, 400'den fazla yaralı

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nin orta kesiminde çeşitli yerlere düzenlenen saldırıların ardından 2 bölgede 4 İsrailli mahkumun serbest bırakıldığını duyurdu.

İsrail ordusunun Nusayrat mülteci kampı ve çeşitli bölgelere yönelik eş zamanlı, yoğun kara, hava ve deniz saldırılarında 210 kişinin öldüğü, en az 400 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Tıbbi malzeme yetersizliği ve ilaç teminindeki engellere rağmen sağlık hizmeti vermeye çalışan Aksa Şehitler Hastanesi yönetimi, 5 Haziran'da yaptığı açıklamada, hastanenin jeneratörlerinden birinin teknik arıza nedeniyle devre dışı kaldığını duyurdu. bu durumun yoğun bakımdaki yenidoğanların, hastaların ve yaralıların hayatını tehlikeye attığını söyledi.

yardım için ara

Gazze Hükümeti Basın Bürosu Genel Müdürü İsmail El Sevabite, dün AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksa Şehitleri Hastanesi'nin yaralı sayısını karşılama kapasitesini çoktan aştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşlardan jeneratör ve tıbbi malzeme sağlamalarını talep eden Sevabite, şöyle konuştu:

“Aksa Şehitleri Hastanesi'nde durum çok tehlikeli ve burada tam bir felaket yaşanıyor. İşgal güçleri Gazze Şeridi'nde sağlık sistemini bilinçli olarak tamamen devre dışı bırakırken, Filistin halkına ve sivillere yönelik katliamın durdurulmasını talep ediyoruz. Son aylarda yürüttükleri yıkıcı savaş Gazze'de “35 hastaneden 33'ünü tamamen kullanılamaz hale getirerek gerçek bir insani felakete yol açtı.”

Sağlık durumu tam bir felaket.

Öte yandan Gazze Hükümeti Basın Bürosu, savaş öncesinde Gazze Şeridi'nde bulunan 35 hastaneden sadece Aksa Şehitler Hastanesi ve Avrupa Hastaneleri olmak üzere iki kamu hastanesinin sınırlı imkanlarla hizmet verebileceğini belirterek, bunların yanı sıra Mevasi bölgesinde bazı küçük hastanelerin bazı ilk yardım hizmetleri ve sahra hastanelerinin de bulunduğunu belirtti. Sağlık durumunun tam bir felaket olduğunu açıkladı.

BM kuruluşları ve Filistinli kuruluşlar Gazze Şeridi'ndeki hastanelere ve sağlık ekiplerine yönelik saldırılara karşı uyarılarda bulunsa da İsrail ordusu, şehirdeki hastaneleri devre dışı bırakmak için olası her türlü yıkıcı saldırıyı yapmaktan geri durmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir