İsviçre: Rusya 'şu aşamada' Ukrayna barış konferansına davet edilmedi

İsviçre, Ukrayna'da kalıcı barışın sağlanması için çerçeve koşullarını oluşturmayı ve Rusya'nın barış sürecine katılımına yönelik bir yol haritası oluşturmayı planladığını duyurdu.

REKLAM

İsviçre hükümeti, haziran ayı ortasında düzenlenecek ve 160 heyetin katılacağı Ukrayna barış konferansına Rusya'nın “şu aşamada” davetliler arasında yer almadığını duyurdu.

Açıklamada, İsviçre'nin Rusya'nın bu sürece dahil olmasını değerlendirdiği belirtiliyor ve “Rusya olmadan barış süreci mümkün değil” deniliyor. Söylendi.

Açıklamada, İsviçre hükümetinin her zaman Rusya'yı barış konferansına davet etmeye istekli olduğu vurgulanırken, Moskova'nın ilk zirveye katılmak istemediğini defalarca vurguladığı kaydedildi.

Rusya için İsviçre artık tarafsız değil

Rus yetkililer, İsviçre'nin Ukrayna'nın işgali nedeniyle Moskova'ya yönelik AB yaptırımlarını kabul ettiğini söyleyerek, tarafsız bir arabulucu olarak güvenilirliğinin bulunmadığı görüşünü dile getirdi.

İsviçre, ocak ayında yaptığı ilk açıklamada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in isteği üzerine barış zirvesine ev sahipliği yapacağını açıklamıştı.

Kimler katılıyor?

İsviçre hükümetinden bugün yapılan açıklamada, davet edilen heyetler arasında G7, G20, BRICS grupları, Avrupa Birliği, uluslararası kuruluşlar ve iki dini temsilcinin yer aldığı belirtildi.

İsviçre hükümeti bugünkü açıklamasında, konferansın Ukrayna'da kalıcı barışın tesisi için bir çerçeve oluşturmanın yanı sıra Rusya'nın barış sürecine katılımına yönelik bir yol haritası oluşturmayı amaçladığını yineledi.

Konferans 15 ve 16 Haziran tarihlerinde Lucerne şehrinin dışındaki Nidwalden kantonunun Bürgenstock kasabasında gerçekleştirilecek.

AB yaptırımlarını kabul eden İsviçre, Rusya'nın bu ülkedeki 8,36 milyar dolarlık varlığını dondurduğu için Moskova'nın sert eleştirilerine hedef oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir