İYİ Parti heyetinden YSK önünde açıklama: “Operasyona tabi tutulduk” – Son Dakika Siyaset Haberleri

İYİ Parti Genel Başkanı Meral AkşenerİYİ Ordu Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Enver YılmazİYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Zorlu ve Hakan Şeref Olgun YSK ile birlikte YSK önünde açıklama yaptı.

İYİ Hakan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şeref Olgun şunları söyledi: “Yalnızca büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde 30 bin 660 geçersiz oy kullanıldığı kaydedildi. Ancak taleplerimiz üzerine yeniden açılan sandıklarda geçersiz sayılan oy pusulalarından, geçersizlik nedeni olarak çift mühürlü oy pusulalarının neredeyse tamamına yakını İyi Parti ve başka bir parti üzerine basılmış, geçersiz sayılan oy pusulaları ise boş çıkmıştır. Engelliler zarfa yerleştirildiğinde herhangi bir katlanma belirtisi göstermemiş ve bu haliyle zarfın içine giren oy pusulası oy sandığına yerleştirilmiştir. uyum sağlama ihtimalinin bulunmadığını söyledi. Sabah sandık başına teslim edilen oy pusulası sayısı, zarf sayısı, kalan kullanılmamış oy pusulası sayısı ve oy kullanan seçmen sayısı karşılaştırıldığında zarf ve oy pusulalarının eksik olduğu ortaya çıktı. Belgeler çok sayıda sandıkta. Ayrıca ekstra oy pusulaları ve zarflar da var. Bu durum, seçim belgelerinin güvenliğini sorgulatıyor ve farklı sandıklardan gelen oyların farklı sandıklara girmiş olabileceği yönünde şüpheler uyandırıyor.“dedi.

Olgun,”Toplam 1200 sandıktan sadece 95'inin şube başkanı veya kamu görevlisinin siyasi parti üyesi olduğu belirlendi.” dedi.

“SONUNA KADAR HAKLIYIZ”

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz da şunları söyledi: “95 sandık ve 4.500 sandık görevlisi sayıldığında aradaki farkın belki 50, belki 100 bin olacağını tahmin ediyorum. Bir kamu görevlisinin ve bir parti üyesinin sandık başkanlığı yapması hukuken geçerli olmayıp, bu mantıktan hareketle tüm oy sayımları iptal edilmiş, dolayısıyla seçimlerin tamamen hukuka aykırı bir şekilde tekrarlanması talebi doğmuştur. Hiç tereddütümüz yok, hukuken sonuna kadar haklıyız. Zaten yerelde bu seçimleri kazandığımıza inanıyorduk. Biz sabah 7'ye kadar alınan verilerle öndeyken, saat 11'de sistem açıldı ve sabah 7-11 arasında AA, YSK ve ANKA dahil olmak üzere sisteme girişleri kapatarak 2 puan geride olduğumuzu gördük. Diyelim ki yerel bir operasyona girdik. Ama evraklarıyla birlikte YSK'ya teslim ettik.“ifadelerini kullandık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir