İzmir'de “uyutma” teklifine kafesli protesto – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet'in Ege Haberleri

İzmir'de yaşam hakkı savunucuları, AKP'nin hayvanları koruma kanununda değişiklik yapacak ve sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulmasını da içerecek yasa tasarısı hazırlıklarını protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

Konak Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yürüyüşle başlayan gösteriye, İzmir DEM Partisi Milletvekili İbrahim Akın, İzmir Büyükşehir Kent Konseyi CHP grup sözcüsü Gamze Gül Çamur ve İzmir Barosu da destek verdi. Gösteride, “Kanlı yasaya hayır”, “Katliam yasası onaylanamaz”, “Yeryüzündeki insanlara ve hayvanlara özgürlük”, “Hayvanlara işkence insanlık suçudur”, “Hükümet istifa” sloganları atıldı. ve “Katiller içeri, insanlar dışarı”.

Pınar Alpasil hayvanseverler adına “kafeste” açıklamasını yaptı. Hayvan katliamına karşı ülkenin birçok ilinde eş zamanlı isyan bayrağının çekildiğini hatırlatan Alpasil, “adalet”in altını çizerek şöyle konuştu:

“MERHAMET DEĞİL ADALET İSTİYORUZ”

“AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in gazetecilerle paylaştığı bilgiye göre, söz konusu yönetmelik önümüzdeki haftalarda komisyon toplantılarının ardından oylanarak yasalaşmak üzere Meclis'e sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde şöyle demişti: 'Kimse bu duruma düşmemeli' Merhametimizi sorgulayın ya da bize bir ders vermeye çalışın: “Sokak köpeklerini barınaklarda toplayacağız ve hayvanseverler hepsini sahiplenirse bir sonraki adım olan herkesi hapse atıp öldürmeye gerek kalmayacak.” Sahipsiz olanlar hiçbir zaman hukuk devletinde meşru bir uygulama olarak kabul edilemez. Hayvanseverler ve hayvan hakları savunucuları, eyalet ve yerel yönetimlerin sokakta yaşayan hayvanları desteklemek için hiçbir zaman yapmadıkları şeyi zaten sınırlı kaynaklarıyla yapmaya çalışıyorlar. Türkiye yıllardır bunu yapıyor ve karnı tok olan hayvanseverlerin imdadını bekliyor. Açlıktan ölmemeleri için hayvanları kısırlaştırmaya çalışıyoruz. Devlet ne yapıyor! Belediyeleri sanki bütçelerini hayvanlara ayırmamaya teşvik ediyormuşçasına denetlemiyor. Köpek sayısının bu kadar fazla olmasının sebebi biz değiliz; Bunlar 20 yıldır kısırlaştırma yapmamış, huzurevi kurmamış ya da denetlenmemiş belediyeler. Bu hükümetin hayvan karşıtı politikalarının bir sonucudur. Hayvanlarla birlikte içine sürüklendiğimiz nefret örgütlenmesi yeni değil. 2000'li yılların ortalarından bu yana sokak hayvanlarının toplanması, hapsedilmesi ve öldürülmesi tehdidiyle karşı karşıyayız. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun “kısırlaştır, aşıla, yaşat” ilkesine dayanan altıncı maddesini ihlal etmek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı ve iktidar partisiyle sürekli çatışma halindeyiz. Yıllardır adını haketmeyen Hayvanları ve haklarını korumakla yükümlü olanlar, onları yok etmeye ve suç işlemeye devam ediyor. “Halkın oyu ile seçilen milletvekilleri bizi kutuplaştırmaya ve halkın hassas dengesini bozmaya devam ediyor.”

“Merkezi yönetimlerin yükü köpeklere devredilemez”

Alpasil, devletin sokak hayvanlarına yönelik sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Yetkililer, sanki Türkiye'de başka 'hayati', hatta 'ölümcül' ekonomik, sosyal ve kültürel sorun yokmuş gibi, sorumsuzluklarını, suçlarını, ihlallerini ve ihmallerini örtbas etmek için hayvanları ve hayvan hakları savunucularını hedef alıyorlar ve bu kapsamda yükümlülüklerini yerine getiriyorlar. 20 yıllık hukuk.” Hayvanları kısırlaştırmayan, beslemeyen, bakımını yapmayan, rehabilite etmeyen, başka ilçelere, ormanlara, çöplüklere atıp nüfusu, üretimi, yasal ve kaçak satışı yapmayan belediyeleri suçlayamazsınız. katalog hayvanlarının internette ve merdiven altında sanki anlamsız nesnelermiş gibi. Köpekleri, ticaretine izin veren ve hayvanların terk edilmesine yönelik caydırıcı yaptırımlar uygulamayan yasa koyucuları suçlayamazsınız. Köpekleri, hayvan sahiplendirme konusunda farkındalık yaratmayan yerel ve merkezi hükümetleri suçlayamazsınız. barınaklardan gelen ve hayvanlarla bir arada yaşamanın yükümlülükleri konusunda bilinçlendirme yapmayan ve sistematik olarak eğitmeyen hayvanlar. Belediye başkanlarının kâr hırslarını, hâlihazırda kamuya ait binlerce vergi dolarını yasa dışı çalışan dev toplama merkezleri inşa etmek ve ihale etmek için harcayan ve bu tesisleri “ölüm kampı” olarak kullanan köpeklerin elinden alamazsınız. Geçici bakımevlerinde şiddet ve hayvan işkencesi yapan belediye çalışanlarının, veteriner hekimlerin ve talimat veren belediye başkanlarının “soruşturmalara engel olmadan yargılanmasının” önüne geçen, hükümetin ve siyasi partilerin elindeki köpeklere kan bulaştırılamaz. ve hasat sırasında. “Hayvanlara zulmedenlere 'caydırıcı olmayan, gösterişli, ertelenebilir hapis cezaları, iyi hal indirimi ve para cezasına çevrilebilir' teklifini, 'devrim gibi yasal düzenleme' cazibesiyle, katilleri serbest bırakan cezasızlık sistemi öneren milletvekilleri aramızda.”

“Yapmanız gerekeni yapmayarak hayvanları hedef alamazsınız”

Hayvan haklarının savunulması için gereken yasaların bulunduğunu ancak uygulanmadığını vurgulayan Alpasil, yasa geri çekilinceye kadar mücadele edeceğini söyledi ve şunları söyledi:

“'Belediyeler huzurevleri açmak zorunda kalacak' deniyor. Sanki yeni bir şeymiş gibi insanları satın almaya ikna etmeye çalışıyorlar. Koruma Kanunu 2004'ten beri, hatta kanunun güncellendiği 2021'den beri yoktu. 2021'de yapılan kanun değişikliğiyle nüfusu 75 binin üzerinde olan belediyeler, Türkiye'deki 1.389 belediyeden sadece 254'üne huzurevi kurma zorunluluğu getirdi. Hayvan bakım merkezleri var, birçok belediyenin veteriner işleri müdürlüğü bile yok, mevcut olanların çoğu işini yapmıyor, daha da kötüsü dağlarda, ormanlarda, çöplüklerde köpeklere kısırlaştırma ve rehabilitasyon hizmeti vermiyorlar. Açlık ve hayvancılık nedeniyle travma yaşayan köpek popülasyonunun artmasına neden olmak, köpekleri canavara dönüştürerek ve kanunun 20 yıldır uygulanmadığını gizlemek suretiyle toplumu kutuplaştırmak kabul edilemez. Bu bir güvenlik sorunu değil, yaşam hakkı sorunudur. Devlet kimseyi öldürmeden, hapsetmeden sokakları güvenli hale getirmeli. Yapmanız gereken her şeyi yapıp hayvanları hedef alamazsınız! Yok etmeye çalıştığınız milyonlarca insanın hak ve adalet anlayışı, bir arada yaşamayı nesilden nesile aktarmaya devam eden kültürel kodlarımız buna izin vermeyecektir. Sokaktaki dostlarımızı öldürmeyi amaçlayan Tecrit ve Katliam Yasası Meclis tarafından kaldırılıncaya kadar sokakta kalacağız. Tek etik, bilimsel ve yaşam hakkı olan çözüm kısırlaştırmak, aşı yapmak, yaşatmak, üretim ve satışını yasaklamaktır. Sokaklarda yaşayan her canlıyı savunacağımızı ve dostlarımızı bu sistemin kanlı ellerine bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. “Sokakta yaşayan hayvanları gömme adı altında katledecek, barınak adı altında imha kamplarına hapsedecek bu yasa tasarısını aklınızdan bile geçirmeyin.”

BERK: ÇÖZÜM ÇOK BASİT

Etkinlikte Çiğli Belediye Meclis Başkanı Avukat Bilge Berk de konuştu. Tek çözümün kısırlaştırma olduğunu belirten Berk, tasarının “suç” teşkil ettiğini vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu gün sokak canlarımıza vicdan ve merhamet dileme günü değil, haklarını arama günüdür. Bu çocuklar 5199 sayılı kanuna göre korunmaktadır. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre korunmaktadırlar. Artık yapılan tüm açıklamalar suç teşkil etmektedir. Hepsinin cezalandırılması gerekiyor. Gün gelecek, bütün bu suçlular cezalandırılacak. Artık hepimiz her şeyi biliyoruz. Çözüm çok basit. Çözüm sterilizasyondur. Üretim ve satışın koşulsuz durdurulması. Bilinsin ki, bu yasa yasalaşırsa ve 30 gün içinde sahiplenilmezse tüm çocuklar sığınma evlerine kapatılır ve öldürülürse, biz de düşündüğümüz gibi bu mücadelenin içinde tüm gücümüzle yer alacağız. Unutmayın… Onların özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür.”

KURUS: AVRUPA'YI KENDİMİZE MODEL ALMAYACAĞIZ

Mitingde İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına konuşan avukat Rojda Kuruş, iktidardaki söylem değişikliklerine dikkat çekti. Kuruş şunları söyledi:

“Tam anlamıyla alanı soykırıma açacak tasarının basına yansıdığı günden itibaren kamuoyunun tepkileri çığ gibi artmış, siyasi iktidar mensupları beyanlarını 'herkesin köpeği olacak' şeklinde değiştirmiştir. toplanmayacak, sadece ormanlık alanlarda yaşayan, kuduz riski taşıyan ve saldırgan olanlar toplanacak.' Ancak biliyoruz ki, nasıl “uyku” diyerek katliamı meşrulaştırmaya çalışıyorlarsa, kuduz, kuduz tehlikesi gibi saldırgan kavramları da kendilerine kalkan yaparak köpekleri bulundukları mekandan, hayatlarından koparmaya çalışıyorlar. Halk sağlığını bahane ederek. Aylardır sahte hesaplar üzerinden yayılan, doğruluğu teyit edilemeyen haber ve algı operasyonları yetmezmiş gibi, son açıklamalarda da kısırlaştırma politikasının yıllardır uygulandığı ancak nüfus kontrolünü garanti altına almakta yeterli olmadığı belirtiliyor. Ancak hepimizin kolaylıkla erişebildiği veriler bize bunun aksini söylüyor. Sokaklarda insan şiddetiyle bir arada yaşamaya çalışan, tecavüze uğrayan, diri diri yakılan, zehirlenen, ormanlara atılan ve daha sayısız işkenceye maruz kalan hayvanları, kanunlarla belirlenmiş sorumluluklarını bile yerine getiremeyen hayvanları görmezden gelenler, öldürmekten başka çareleri olmadığını söylüyorlar. Ancak vicdani, etik ve barışçıl çözüm çok basittir. Sterilize edin, aşılayın ve hayatta tutun! İngiliz modelini örnek alarak kamuoyunu bu katliam kararnamesine ikna etmeye çalışıyorlar. Binlerce yıldır kedi ve köpeklerle aynı sokakları paylaştığımız, birlikte büyüdüğümüz bir kültürden geliyoruz. İnsan türü hayvanlarla geçinmek zorundadır. Avrupa'yı kendimize model almayacağız. Hayvanların son kullanma tarihi geçmiş ürün olarak atılmasına izin vermeyeceğiz. Bugün köpekler bu karanlığa hapsediliyorsa yarın sıra kedilere gelecektir. Soykırımın yasallaştığı bir ülkede hiçbirimiz güvende olamayız. Biz sözümüzü söyledik. Tekrarlıyoruz. Yarattığımız sosyal krizden hayvanlar sorumlu tutulamaz. Toplumda biriken öfkeyi çeşitli algı operasyonlarıyla hayvanlara yöneltmek mümkün değil. Elimize kan bulaşmayacağız, nefret çarkını kıracağız. “Bu topraklarda hep birlikte vardık ve var olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir