Kimyasal deneylerin zamanlaması için yeni cihaz üretildi – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

İnönü Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü'nün desteğiyle, Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Altın, aynı bölümden Doç. Dr. Fatih Bulut, araştırma görevlisi Sebahat Altundağ ve yüksek lisans öğrencisi Ebru Doğan, prof. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Doç. Dr. Aydın Aktaş ve Üniversitesi Dr. Turgut Özal. Öğr. Üyesi Mithat Akkoç, bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere Raman cihazı geliştirdi.

Cihaz, kimyasal deneylerde maddelerin anlık analizine olanak tanıyarak deneyin sonunu görmenize ve daha hızlı sonuç almanıza olanak sağladı.

Doç. İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü. Dr. Fatih Bulut, 3 yıl önce prof. Pil geliştirmede kullanılacak cihaz üzerinde Serdar Altın ile çalışmalara başladıklarını, 6 Şubat 2023 depremi nedeniyle araştırmaların yavaş ilerlediğini söyledi.

YURTDIŞI MALİYETİNİN YAKLAŞIK 1/7'Sİ ÜRETİLİYOR

Kullanacakları cihazın yurt dışı maliyetinin 2 milyon liranın üzerinde olması nedeniyle çalışmayı yerli ve milli kaynaklarla yürüttüklerini anlatan Bulut, şöyle devam etti:

“İhtiyaçlarımıza göre geliştirebileceğimiz daha ucuz bir cihaz üretmeye karar verdik. Ekibimizden 7 bilim insanı ile araştırma yaparak gerekli malzemeleri belirledik ve normalden farklı olan kimyasal süreci an be an takip etmek istedik. Raman cihazını da bu ihtiyaçtan yola çıkarak geliştirdik. Bu cihazı sıvı numuneleri izlemek için kullanıyoruz. İhtiyacımız olan şey, proses başladıktan sonra her 5 ila 10 dakikada bir Raman spektrumu alarak prosesin aşamasını izlemekti. Kimyasal reaksiyonun başlangıç ​​noktasını belirlemek için “Geliştirdiğimiz cihazla artık reaksiyonun başlangıç ​​noktasını takip edebiliyoruz. Piyasa fiyatı şu anda 2 milyon lira civarında, biz bunu 300 bin lira maliyetle ürettik.”

5 SAATLİK ÇALIŞMANIN 2 SAATTE TAMAMLANDIĞI BELİRTİLDİ

İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda organik kimya ve organik sentez alanında çalışan Doç. Aydın Aktaş, ürettikleri cihazla deney sırasında bileşiklerin reaksiyonlarını da görme fırsatı bulduklarını vurguladı.

Kimyagerler olarak bileşiklerin sentezi sırasında yeni oluşan son ürünü görmek için reaksiyon ortamındaki malzemeleri analiz ettiklerini ve sonuçları yorumladıklarını belirten Aktaş, şöyle konuştu:

“Sonra tekrar reaksiyona dönüyoruz, bitmediyse devam ediyoruz. Ürettiğimiz cihaz sayesinde reaksiyon ortamından hiçbir malzeme almadan, anlık analizler yaparak sürecin her adımını takip edebiliyoruz. Bu bizi heyecanlandırdı. Bu cihaz bilimsel çalışmalara büyük katkı sağlayacak İlk testlerimizde 5 saatte olumlu sonuçlar elde ettik. 2 saat içinde bitirmeyi beklediğimiz deneyleri hemen bu cihazla takip ettiğimiz için reaksiyonun aslında 2 saat sonra tamamlandığını gördük. Cihaz, deneylerde bize zaman kazandırdı, kimyasal süreçteki ara ürünler ve son ürün için mekanizma önerme konusunda bize yol gösterdi. “Oluşumun tam olarak izlenmesi konusunda bize büyük destek sağladı. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir