Kripto para hırsızlarından oluşan Pink Drainer çetesi emekli oluyor

Kripto para hırsızlığı grubu Pink Drainer, 85 milyon dolardan fazla kripto paranın çalınmasındaki rolünün ardından geri çekildiğini duyurdu.

“Bu mesaj yayınlandıktan sonra tüm altyapımızı kapatmaya başlayacağız. Saklanan tüm bilgiler güvenli bir şekilde silinecek ve yok edilecek.

Telegram kanalı “Pink”in geliştiricisi Cointelegraph'a şunları söyledi: “Yorum yapmak istemiyorum. Hoşçakalın.” dedi ki

Pink daha sonra Telegram sohbet günlüğünün tamamını sildi.

Kripto para dedektifi ZachXBT, Pink Drainer Telegram kanalından yapılan son duyurunun ekran görüntüsünü paylaştı.

Kaynak: ZachXBT

PeckShieldAlert ayrıca olayla ilgili bilgi vererek Pink Drainer adreslerinin Spark'a toplam 18,1 milyon $ DAI yatırdığını ve bunun toplam $sDAI tokenlarının yaklaşık %1,35'ini oluşturduğunu belirtti.

Kaynak: PeckShieldAlert

Dune Analytics'e göre Temmuz 2023'ten bu yana 21.100'den fazla kurbandan 85 milyon dolardan fazla para çaldılar.

Pink Drainer Telegram kanalı o zamandan beri “Bonadifier” olarak yeniden adlandırıldı. Kanalda, artık zihinsel engelli bir insan olan Bonad'ın “Senden aldıklarını asla unutma” mesajı içeren bir görseli yer alıyor.

Pink Drainer'ın siber suç araç seti, 2023 yılında 9.000'den fazla “katılımcıdan” 53 milyon doların çalınmasına yardımcı oldu. Pink Drainer'ın arkasındaki güvenlik araştırmacısı, “Kimlik avı yapmıyorum, sadece kod yazıyorum” diyerek hizmeti savundu.

Pink Drainer'ın duyurusu, yüksek profilli bilgisayar korsanlığı gruplarının kripto para hırsızlığı modelini sürdürüyor. Kasım 2023'te Inferno Drainer, 70 milyon doların çalınmasına yardım ettikten sonra kapatıldı ve bundan önce, Mart 2023'te Monkey Drainer, 13 milyon doların çalınmasına yardım ettikten sonra kapatıldı.

Bu tür grupların kapatılması kripto para birimi kullanıcılarına geçici bir rahatlama sunabilirken, Angel Drainer gibi diğer grupların varlığı tehdidin henüz bitmediğini gösteriyor. Şubat ayında Angel Drainer, Safe Vault'a kötü niyetli bir bağlantıyla kullanıcıları hedefledikten sonra 128 kripto para cüzdanından 400.000 dolardan fazla para çaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir