Lökositler nelerdir? Yüksek ve düşük beyaz kan hücresi sayımı ne anlama geliyor?

Beyaz kan hücreleri vücudu istilacı mikroplardan, yabancı maddelerden ve enfekte hücrelerden korur. Bir enfeksiyon veya yaralanma durumunda vücudun çeşitli yerlerindeki beyaz kan hücreleri enfeksiyon bölgesine göç eder ve patojenleri etkisiz hale getirecek şekilde hareket eder. Bu vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.

Lökositler nelerdir?

Beyaz kan hücreleri olarak da bilinen lökositler kanın önemli bir bileşenidir. Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar ve enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynarlar. Beyaz kan hücreleri vücudu mikroplardan, yabancı maddelerden ve enfekte hücrelerden korur. Enfeksiyon veya yaralanma durumunda vücudun çeşitli yerlerindeki beyaz kan hücreleri enfeksiyon bölgesine göç ederek patojenleri etkisiz hale getirir. Bu vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.

Lökosit analizi ne anlama geliyor?

Lökosit değerlerinin normalin üstünde veya altında olması tek başına tanı koymak için yeterli değildir. Doktorunuz diğer test sonuçları ve klinik bulgularla birlikte lökosit değerlerinizi de değerlendirerek altta yatan nedeni teşhis edecektir.

Normalden yüksek beyaz kan hücresi sayısı (lökositoz), enfeksiyonlar, iltihaplanma, bazı kanser türleri, kemik iliği hastalığı ve bazı ilaçların yan etkisi gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Beyaz kan hücrelerinin sayısının normalden daha az olması (lökositopeni), enfeksiyonlar, kemik iliği hastalıkları, bazı otoimmün hastalıklar, bazı ilaçların yan etkileri ve dalak büyümesi gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilir.

Yüksek beyaz kan hücresi sayımına ne sebep olur?

Lökosit sayısının fazla olmasının ne anlama geldiği sorulduğunda şu cevabı verebiliriz:

Lökositoz olarak da bilinen yüksek beyaz kan hücresi sayısı, kandaki beyaz kan hücrelerinin (lökositler) normalden yüksek olduğu bir durumdur. Beyaz kan hücrelerinin yüksek seviyeleri, yani lökositoz, bağışıklık sisteminin aşırı aktif olduğunu ve enfeksiyon, iltihaplanma veya başka bir sağlık sorunuyla mücadele ettiğini gösterebilir.

İdrarda yüksek sayıda beyaz kan hücresi (hematüri), idrarda kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) anormal varlığıdır. Normalde idrarda lökosit yoktur.

Düşük beyaz kan hücresi sayımına ne sebep olur?

Lökosit düşüklüğü ne anlama gelir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

Lökositopeni olarak da bilinen düşük beyaz kan hücresi sayımı, kanda normalden daha az beyaz kan hücresinin (lökosit) bulunduğu bir durumdur. Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır ve vücudu enfeksiyonlardan korumaktan sorumludur. Lökositopeni bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve onu enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Kaç lökosit olmalı?

Lökosit değerinin ne olması gerektiği sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

Lökositlerin normal aralığı mikrolitre (μL) başına 4.000 ila 11.000 beyaz kan hücresidir.

Tıpta “negatif lökositler” veya “pozitif lökositler” gibi terimler tek başına kullanılmaz. Hemogram adı verilen kan testiyle lökositlerin sayısı ve farklı türlerinin oranı değerlendirilir. Bu nedenle “Negatif lökosit ne anlama gelir?” veya “Pozitif lökositler ne anlama geliyor?” Bu sorulara net bir cevap vermek mümkün değil.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa doktorunuza danışın.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bursa Uludağ'da mayıs ayında kar sürprizi!Bursa Uludağ'da mayıs ayında kar sürprizi!
Araçlar akıntıya kapılıp yan yattı!  Cadde ve sokaklar göle dönüştüAraçlar akıntıya kapılıp yan yattı! Cadde ve sokaklar göle dönüştü
Geçen yıl o bölgede 4 öğretmen hayatını kaybetti... Yine yola taş düştüGeçen yıl o bölgede 4 öğretmen hayatını kaybetti… Yine yola taş düştü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir