Nobel Ödülü sahibi Karman'ın İsrail'i Gazze'de “soykırım” yapmakla suçlamasına Tel Aviv'den tepki

Nobel ödüllü aktivist Tawakkül Karman, şunları söyledi: “Filistin'de kadınlar, tüm dünyanın gözü önünde son derece yüksek ve devasa bir bedel ödüyor. Dünya şu anda soykırıma, etnik temizliğe ve Filistin halkının başına gelenlere sessiz kalıyor. . Gazze'de.” dedi.

REKLAM

Vatikan'daki İsrail büyükelçiliği, Nobel ödüllü Yemenli aktivist Tawakkül Karman'ın, Vatikan'ın ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte İsrail'i “Gazze'de soykırım yapmakla” suçlamasının ardından protesto başlattı.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Papa Francis'in kurduğu Fratelli Tutti Vakfı'nın cumartesi akşamı düzenlediği konferansta insan hakları savunucusu Karman'ın açıklamaları üzerine “öfke ve şok” yaşandığı belirtildi.

'Arap Baharı' olarak adlandırılan halk kitlesel hareketleri sırasındaki faaliyetleri nedeniyle 2011 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Karman, St. avlusunda toplanan dinleyicilere yaptığı konuşmada tarihin doğru tarafını ve onların silah satmalarının durdurulmasını söyledi. kadınları ve çocukları öldüren rejimler veya işgal güçleri.” dedi.

Amerikalı ünlü şarkıcı Garth Brooks'un performansının hemen ardından sahneye çağrılan Karman, kadın haklarına ilişkin konuştu.

Karman ayrıca şunları söyledi: “Filistin'de kadınlar, tüm dünyanın gözü önünde son derece yüksek ve devasa bir bedel ödüyor. Dünya şu anda soykırıma, etnik temizliğe ve Gazze'de Filistin halkının başına gelenlere sessiz kalıyor.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail büyükelçiliği Pazartesi günü sosyal medya platformu X'te yayınlanan açık mektubunda Tevekkül Karman'ın açıklamalarını “yalan” olarak nitelendirdi.

Açık mektupta Aziz Petrus Meydanı'na atıfta bulunarak şunları söyledi: “Site, açıkça Yahudi karşıtı konuşmalarla kirletilmiştir. Ayrıca, bu tür bir konuşmanın, hiç kimsenin bu rezaleti durdurmak için müdahale etme ahlaki görevini hissetmeden yapılmış olmasından da üzüntü duyuyoruz.” Söylendi.

Karman'ın konuşması aralarında diğer Nobel ödüllülerin, politikacıların ve kilise yetkililerinin de bulunduğu kalabalık kalabalıktan büyük alkış aldı.

Konuşmaya Papa bizzat katılmadı.

Karman, İnsan Kardeşliği Konferansı öncesinde sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: “Bugün Vatikan'daki konferansta yapacağım konuşmada, Gazze'de insanlığın katledildiğini, etnik temizlik ve soykırım niteliğindeki katliamların yapıldığını anlatacağım. İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları sadece işgalin sonucu değil, aynı zamanda bu katliamları durdurmanın da bir yolu yok.” “Hiçbir şey yapmayan tüm uluslararası toplumun yüzünde bir utanç lekesi olduğunu söyleyeceğim.” Açıklamalarına yer verdi.

Karman, mesajını şöyle sürdürdü: “Son zirve bildirisinde de bu katliamların kınanması, derhal ateşkes ilan edilmesi ve Gazze'ye ihtiyaç duyulan insani yardımın ulaştırılması için çağrıda bulunacağım.” dedi.

Vatikan ile İsrail arasındaki ilişkiler gerginleşiyor

Vatikan ile İsrail arasındaki ilişkiler Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana giderek gerginleşti.

Bazı Yahudi gruplar Papa Fracis'i, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını “meşru müdafaa” olarak görmemekle ve tanımlamamakla suçluyor.

Son olarak Mart ayında Vatikan'daki İsrail büyükelçiliği, başbakan statüsündeki Vatikan dışişleri bakanı Kardinal Pietro Parolin'i “İsrail ordusunu Gazze'de katliam yapmakla” suçladığı için eleştirmişti.

Büyükelçilik başlangıçta Parolin'in yorumunu “üzüntü verici” olarak nitelendirdi, ancak daha sonra bunun bir çeviri hatası olduğunu ve “üzücü” demek istediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir