Orban'ın rakibi Avrupa seçimleri için Macaristan'daki Roman seçmenlere güveniyor

Resmi veriler, Macaristan'da 200.000'den fazla kişinin kendisini Roman olarak tanımladığını gösteriyor. Ancak aktivist ve sosyologlara göre 10 milyon civarında nüfusu olan ülkede bu rakam yarım milyon ile bir milyon arasında değişiyor.

REKLAM

Macaristan'da siyasi partiler Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için kampanyalarını sürdürürken, Başbakan Viktor Orban'ın en büyük rakibi Peter Magyar Roman seçmenlerin oylarını kazanmak için harekete geçti.

Macaristan'da yaşanan ekonomik zorluklar nedeniyle seçmenlerin yaşadığı memnuniyetsizliği fırsat bilen Magyar, 200'e yakın kasaba ve köyü kapsayan ülke çapındaki kampanyasında, mayıs ayında maddi sıkıntılarla boğuşan Roman topluluğunu ziyaret ederek bir ilke imza attı.

Roman inşaat işçisi Sandor Botos, Magyar'ın yüzlerce Roman'ın hala su gibi temel ihtiyaçlardan yoksun yaşadığı Ozd kentindeki Hetes yerleşimine yaptığı ziyarete atıfta bulunarak, “Macaristan'da daha önce hiçbir politikacı böyle bir şey yapmamıştı” diyerek duygularını dile getirdi. .

Macaristan'ın kuzeydoğusundaki Paszto kasabasında Magyar'ın düzenlediği gösteriye katılan 48 yaşındaki Botos, şunları söyledi: “Magyar dünyaya bu köylerde yoksulluğun ne kadar kötü olduğunu, okula gidememekten çok kaç çocuğun açlıktan öldüğünü gösterdi. ” dedi.

Orban'ın partisi endişelenmeye başlıyor

Kırsal Magyar'da artan seçmen katılımı, uzun süredir Romanların ve diğer yoksul insanların, özellikle de kırsal Macarların desteğini alan Orban'ın milliyetçi Fidesz partisini endişelendirmeye başladı.

Reuters'in derlediği röportaja göre, önde gelen bir Macar siyasetçinin yıllar sonra bir Roman yerleşimini ziyaret etmesi büyük etki yarattı.

Düşünce kuruluşu Political Capital'den seçim analisti Robert Laszlo, Magyar'ın uzun vadede Romanlar olmadan seçim kazanamayacağını bildiğini söylüyor.

Macar partisinin oyların yaklaşık %20'sini alması bekleniyor

Macaristan'da 2010 yılından bu yana iktidarda olan Fidesz'in, devlet ve bazı özel medya üzerindeki nüfuzunun da yardımıyla, kamuoyu yoklamalarına göre yüzde 40'ın üzerinde oy alarak seçimi rahat bir farkla tamamlaması bekleniyor.

Nisan ayından bu yana Magyar'ın liderliğini yaptığı Tisza partisinin yüzde 20 civarında oyla yarışı ikinci sırada tamamlayacağı tahmin ediliyor.

Eski bir hükümet çalışanı olan Magyar, tanık olduğu yolsuzluk ve devlet propagandası nedeniyle Fidesz'in politikalarına karşı çıkıyor.

Magnar, PA seçimlerinde Tisza partisinin listesinin başında yer alıyor ancak seçildiği takdirde Avrupa Parlamentosu'nda görev almayı planlamıyor, Macaristan'da kalmayı ve 2026'da yapılacak bir sonraki ulusal seçimlerde Orban'ı mağlup etme planları yapmayı tercih ediyor.

Romanlar ülkedeki en büyük azınlıktır

Romanlar uzun süredir Doğu Avrupa'da yoksulluk, yüksek işsizlik ve ayrımcılığa maruz kalıyor.

Resmi veriler, Macaristan'da 200.000'den fazla kişinin kendisini Roman olarak tanımladığını gösteriyor. Ancak aktivist ve sosyologlara göre 10 milyon civarında nüfusu olan ülkede bu rakam yarım milyon ile bir milyon arasında değişiyor.

Magyar, Pazar günü Dunakeszi kasabasında kampanya yürütürken Reuters'e verdiği demeçte, Il komünizminin çöküşünden bu yana geçen yıllara atıfta bulunarak, “Onlar en büyük azınlık ve 34 yıldır kimse onları gerçekten umursamadı. Onlara yardım edecek destek programları var.” 1989 ve Romanların durumu, ancak yalnızca birkaç şehre ulaşıyorlar… ama kimse onları desteklemek için gerçekten bir şey yapmadı.” dedi.

Magyar Roman topluluklarına önemli vaatlerde bulundu

Roman topluluklarına yardım etmek için eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Magyar, ailelere aylık nakit yardımda bulunma sözü de verdi.

Orban hükümeti tarafından 2011 yılında başlatılan bir iş programı, yıllardır düzenli bir işte çalışmayan on binlerce kişiye iş sağladı ve birçoğunun düzenli iş piyasasına geçişine yardımcı oldu.

“Çoğunlukla Roman nüfusuyla örtüşen en savunmasız sosyal gruplar, Fidesz için önemli bir oy bloğu oluşturuyor çünkü hükümetin yardımıyla ileriye doğru birkaç adım atmayı başardılar. Ancak bu, bir büyüme dönemine denk geldi. Laszlo, “ekonomik kriz ve son ekonomik kriz nedeniyle bu hükümete olan güvenleri sarsılıyor” dedi. dedi.

Yıllık gıda enflasyonu 2022 sonunda yüzde 50'ye ulaşacak

Roman Parlamentosu-Sivil Haklar Hareketi Başkanı Aladar Horvath, gıda fiyatlarının yıllık enflasyonunun 2022 sonu itibarıyla yüzde 50'ye ulaştığını ve bazı Romanların aşırı yoksulluğa sürüklendiğine dikkat çekti.

REKLAM

Horvath, Magyar'ın Roman seçmenlere ulaşmasının uzun vadede “önemli” olabileceğini söyledi ve şunları söyledi: “Şu anda o dünyamızı yeni yeni tanımaya başlıyor ve biz de onu yeni yeni tanımaya başlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir