Rusya'da sinagog, kilise ve polise eş zamanlı terör saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Yayın tarihi Son Güncelleme

Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nin Derbent ve Mahaçkale şehirlerinde polis karakolu, sinagog ve kiliseye düzenlenen terör saldırılarında ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

REKLAM

Pazar akşamı Rusya'ya bağlı özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nde iki sinagog, bir kilise ve bir polis karakoluna eş zamanlı terör saldırıları düzenlendi.

Kazalarda 15 polis memuru ve Rus ulusal muhafızı, bir Ortodoks rahip ve çok sayıda sivil hayatını kaybederken, en az 12 kişi de yaralandı.

Rus devlet kurumu TASS'ın haberine göre, yerel saatle 18.00 sıralarında kimliği belirsiz kişiler Derbent'teki bir sinagog ve kiliseye otomatik silahlarla ateş açtı.

Saldırıya uğrayan sinagog, Kuzey Kafkasya bölgesindeki Dağıstan'da eski bir Yahudi cemaatine ev sahipliği yapan Derbent'te bulunuyor.

Aynı zamanda şehrin UNESCO miras alanı olan Ortodoks kilisesine de saldırı düzenlendi.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Derbent'e 160 kilometre uzaklıktaki Mahaçkale kentinde kimliği belirsiz kişilerin “Ermoskin Caddesi'ndeki trafik polisi karakoluna ateş açtığı” belirtildi.

İsrail'den açıklama

Olayların ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, “Dağıstan Cumhuriyeti'nin iki şehri olan Mahaçkale ve Derbent'te ortak saldırı gerçekleştirildiğini” doğruladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Derbent'teki sinagog ateşe verildi ve yakıldı. Yerel muhafızlar öldürüldü. Mahaçkale'deki sinagoga silahlı saldırı oldu, başka ayrıntı yok.”

“Aynı zamanda Mahaçkale'de kiliselere saldırı düzenlendi ve Derbent'te bir rahip öldürüldü.”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği kadarıyla saldırı sırasında sinagoglarda ibadet eden kimse yoktu ve Yahudi cemaatinden bilinen bir kayıp da yok.”

“Moskova'daki İsrail büyükelçiliği bölgedeki Yahudi cemaati liderleriyle temas halinde.”

Avrupa medyasına yansıyan haberlerde, saldırıların arkasında terör örgütü IŞİD'in olduğu iddia edildi.

Öte yandan Rusya'nın başkenti Moskova'da mart ayında bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısında en az 133 kişi hayatını kaybetmiş, 140'tan fazla kişi de yaralanmıştı. IŞİD'in üstlendiği saldırının ardından Rusya ulusal yas ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir