SEC, spot Ether ETF'lerini onayladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu yıl aldığı ikinci tarihi kararla ABD'deki Ether borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) yeşil ışık yaktı.

23 Mayıs'ta yapılan bir başvuruda SEC, VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy ve Bitwise'dan gelen 19b-4 başvurularını onaylayarak spot Ether ETF'lerinin kendi pazarlarında listelenmesine ve işlem görmesine olanak tanıyan kural değişikliklerini onayladı. . ilgili borsalar. Bu karar, menkul kıymetler düzenleyicisinin Ether'i (ETH) bir menkul kıymet olarak araştırdığı yönündeki spekülasyonlara rağmen geldi.

Spot Ether ETF'lerinin onaylandığı belge. Kaynak: SEC

19b-4'ler onaylanmış olsa da, ETF ihraççılarının resmi olarak spot Ether ETF ticaretine başlamak için SEC ile ilgili S-1 kayıt beyanlarını imzalamaları gerekiyor. Sektör analistleri bunun günler, haftalar hatta aylar sürebileceğini söylüyor. SEC'in başvuru sahiplerine 19b-4 başvurularının 20 Mayıs'ta hızlandırılması talimatını verdiği biliniyor. Staking'in kaldırılması uygulamalarda gözlemlenen en önemli değişikliktir.

SEC, Hashdex'in spot eter ETF başvurusuna ilişkin kararını açıklamadı. Varlık yöneticisinin talebine yanıt için son tarih 30 Mayıs 2024. SEC'in Hashdex ETF'yi nihai olarak onaylayıp onaylamayacağı belli değil.

SEC'in onayı, ABD Temsilciler Meclisi üyelerinin, kripto para birimi endüstrisine daha fazla düzenleyici netlik getireceğini söyledikleri tasarı lehinde oy kullanmasından bir gün sonra geldi. SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun rollerini açıklığa kavuşturacak olan 21. Yüzyıl İçin Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası'nın Senato'dan geçip yasalaşması gerekiyor.

Ether Spot ETF onayı, SEC'in 10 Ocak'ta birçok Bitcoin spot ETF başvurusunu onaylamasından dört buçuk ay sonra geldi ve bu sektörde bir ilk oldu. Cointelegraph Markets Pro'nun verilerine göre ETH'nin fiyatı, SEC duyurusunun hemen ardından 3.900 doların üzerine çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir