Son dakika haberi… Bakan Ali Yerlikaya duyurdu… 20 ilde “Narkoçelik-22” operasyonu: Onlarca kişi tutuklandı! – Türkiye'den son dakika haberleri

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, jandarmanın 20 ilde ilaç üreticileri, satıcıları ve sokak satıcılarına yönelik yürüttüğü “NARKOÇELİK-22” operasyonlarında; 663 kg narkotik madde, 3 milyon 400 bin adet kenevir kökü ve kokarca kökü ile 436 bin adet narkotik hap ele geçirildiğini, 157 zehir taciri ve sokak satıcısının yakalandığını, 56'sının tutuklandığını ve hakkında adli kontrol kararı verildiğini açıkladı. Bunlardan 43'ü için yayınlandı.

Bakan Yerlikaya operasyona ilişkin şu detayları paylaştı:

“Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, ülkemizi zehir tacirlerinden, sokak uyuşturucu tacirlerinden temizlemekte kararlıyız. Uyuşturucu tacirlerinin geleceğimiz olan gençliğimizi ve toplumumuzu zehirlemesine asla izin vermeyeceğiz.”

Jandarma İl Komutanlıklarından, Başsavcılıkların koordinasyonunda, Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı'ndan; 282 ekip ve 846 jandarma görevlisinin katılımıyla; Diyarbakır, Antalya, Manisa, Van, Ağrı, Hatay, Aydın, Ankara, Hakkari, Giresun, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Aksaray, İstanbul, Çanakkale, Kayseri, Ordu, Bingöl, Edirne ve Osmaniye.

Operasyonlarda bazı illerimizde ele geçirilen uyuşturucu, zehir tacirleri ve sokak satıcılarının miktarları aşağıda yer almaktadır;

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen saha operasyonunda; 374 kilo esrar, 3.4 milyon adet kenevir kökü ve 50 bin kokarca kökü ele geçirildi. 5 zehir taciri yakalandı. 5'i de tutuklandı.

Ardından Antalya İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen KOM operasyonunda; Ele geçirilenler arasında 13 kg kokarca, 750 gr kokarca, 2 kg metamfetamin, çeşitli miktarlarda narkotik tabletler ve kenevir kökü ele geçirildi. 33 sokak satıcısı yakalandı. Bunlardan 10'u tutuklandı. Bunlardan 21'i hakkında adli inceleme kararı çıktı. Bunlardan 2'sinin adli işlemleri sürüyor.

Manisa İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen planlı KOM istihbarat ve takip operasyonu kapsamında; Çeşitli miktarlarda esrar, narkotik hap, metamfetamin, kokarca ve kenevir kökü ele geçirildi. 33 sokak satıcısı yakalandı. Bunlardan 7'si tutuklandı. Bunlardan 4'ü hakkında adli kontrol kararı çıktı.

Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonda; 101 kg esrar, 16 kg eroin, 21 kg metamfetamin ve 1.980 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. 3 zehir taciri yakalandı. Bunlardan 1'i tutuklandı. Bunlardan biri hakkında adli inceleme kararı çıktı.

Ağrı İl Jandarma Komutanlığı ve Gürbulak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonda; 59 kilo metamfetamin ve 13 bin uyuşturucu hap ele geçirildi. 4 zehir taciri yakalandı. Bunlardan 1'i tutuklandı. Bunlardan biri hakkında adli inceleme kararı çıktı.

Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonda; 393 bin 720 adet uyuşturucu hap, 2 kg metamfetamin ve 600 gram esrar ele geçirildi. 4 zehir taciri yakalandı. 4'ü de tutuklandı.

Aydın İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonda; 2.340 adet hap ve çeşitli miktarlarda uyuşturucu madde ele geçirildi. 42 sokak satıcısı yakalandı. Bunlardan 8'i tutuklandı. Bunlardan 10'u hakkında adli inceleme kararı çıktı.

Ankara İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonda; 2,5 kilo esrar ele geçirildi. 3 zehir taciri yakalandı. Bunlardan 1'i tutuklandı. Bunlardan 2'si hakkında adli inceleme kararı çıktı.

Hakkari İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen saha operasyonunda; 24 kilo metamfetamin ele geçirildi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonda; 10 kilo metamfetamin ele geçirildi. 2 zehir taciri yakalandı. Her ikisi de tutuklandı.

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonda; 12 kilo kokarca ele geçirildi. 4 zehir taciri yakalandı. 4'ü de tutuklandı.

Edirne İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen operasyonda; 17 bin 460 adet uyuşturucu hap ve 1,5 kilo kokarca ele geçirildi. 5 sokak satıcısı yakalandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir