Son Dakika… Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi: “Yapay Zeka”ya ilişkin ayrıntılar açıklamada – Son Dakika Türkiye Haberleri

AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı yaklaşık 3 saat 40 dakika sürdü.

Toplantının ardından 7 maddelik bir bildiri yayımlandı.

Açıklamada, Irak ve Suriye'de PKK/KCK-PYD/YPG'ye yönelik operasyona ilişkin ifadelere yer verilmesine karşın, Gazze-İsrail, Ukrayna, Azerbaycan-Ermenistan gibi konuların görüşüldüğü belirtildi.

Açıklamada yapay zekaya özel bir yazının yer alması da dikkat çekiyor.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1. PKK/KCK -PYD/YPG başta olmak üzere milli birliğimize, dayanışmamıza ve bekamıza yönelik her türlü tehdide ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarı ile yürütülen operasyonlara ilişkin kurultaya bilgi sunuldu. , FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri.

2. Ülkelerimiz arasındaki sözleşme temellerinin genişletilmesiyle komşumuz Irak'la koordinasyon ve işbirliğimizin daha ileri seviyelere taşınacağı, güvenlik alanında sağlanacak somut ilerlemelerin kalkınmaya yönelik birlikte çabalarımızı güçlendireceği vurgulandı. bölgemizin.

3. Irak ve Suriye'de fethedilen toprakları terör yuvası haline getiren PKK/KCK-PYD/YPG'nin ve ona verilen desteğin bölgemizde tüm unsurlarıyla birlikte ortadan kaldırılacağı vurgulanarak, milli güvenliğimizi ve komşularımızın toprak bütünlüğünü ihlal edecek hiçbir oldubittiye fırsat verilmeyeceğini ifade etti.

4. Uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını hiçe sayarak Gazze'de katliamlarına devam eden İsrail'in insanlığa karşı işlediği suçlara son verilmesi için dünya çapında yükselen seslerin bastırılmasına yönelik uygulamalar; Bu durumun hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü savunduklarını iddia edenlerin samimiyetsizliğini bir kez daha ortaya çıkardığı ileri sürüldü. Öte yandan kendilerini tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti'ni tanıyan ülke sayısının arttırılmasının ve katliamın sorumlularının adalet önünde hesap vermesine yönelik çabaların artırılmasının hayati önem taşıdığı belirtildi.

5. Ukrayna'da insani durumun her geçen gün daha da kötüleşmesine neden olan savaştaki son gelişmeler tartışılarak, adil ve kalıcı bir barışın bir an önce tesis edilmesi imkanları değerlendirildi; Karadeniz'de seyir güvenliğinin güçlendirilmesine yönelik çabaların kıyı ülkeleriyle birlikte sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

6. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde olumlu gelişmelerin barışı garanti altına alacak bir anlaşmaya varılması yönündeki arzumuz ve kalıcı barışın sağlanmasına yönelik tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir.

7. Yapay zeka alanında kaydedilen ilerlemeler, insanlık tarihinde yeni bir aşamaya geçilmesini sağlayacak büyük fırsatlar sunuyor; Ancak söz konusu sektörün potansiyelinin siber alanda bazı testleri ve yeni tehditleri de beraberinde getireceğinin altı çizildi. Türkiye'nin yapay zeka çalışmalarının bilimsel, askeri, ekonomik ve sosyal sonuçlarına hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri yetenekler geliştirmesinin önemi ve önceliği vurgulandı.

“Kamuoyuna saygıyla sunulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir