Tatillerin kabusunuza dönüşmesine izin vermeyin! Her 2 saatte bir 15 dakika ara verin! – GÜNDEM

Bu yıl Ramazan Bayramı tatili 9 gün sürdüğü için pek çok kişi tatil yapıyor veya tatile çıkmaya hazırlanıyor. Bayramda kendi araçlarıyla seyahat edecek vatandaşları sürüş güvenliği konusunda uyaran yol ve trafik güvenliği danışman öğretmeni. Görmek. Özgür Şener: “Yapılacak ilk şey aracın bakımını yaptırmaktır.” dedi. Öğretmen ayrıca 2 saatte bir 15 dakika ara verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Görmek. Özgür Şener,“Molalarınızı planlayın ve acil durumlarda duracağınız yerleri belirleyin.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Öğretim Görevlisi, yol ve trafik güvenliği danışmanı Özgür Şener, Ramazan Bayramı tatili için yola çıkanlara sürüş güvenliği konusunda tüyo ve uyarılarda bulundu.

9 günlük tatilde sürüş güvenliği…

Bu yıl Ramazan Bayramı tatili 9 gün sürdüğü için pek çok kişi tatil yapıyor veya tatile çıkmaya hazırlanıyor.

Tatil için kendi araçlarıyla seyahat edecek vatandaşların sürüş güvenliğine dikkat etmesi gerektiğini belirten yol ve trafik güvenliği danışmanı Şener, şöyle konuştu: “Tatilinizin kesintiye uğramaması veya daha üzücü bir kaza yaşamamak için aracınızın tüm periyodik bakımlarını önceden yaptırdığınızdan emin olun. Yapılacak ilk şey, araca bakım yaptırmaktır. dedi.

“Molalarınızı planlayın”

Öğretmen yolculuktan önce en az 8 saat dinlenmenin gerekli olduğunu kaydetti. Görmek. Özgür Şener, şunları söyledi: “Sağlıklı bir vücutla seyahat etmek seyir keyfi ve güvenliği açısından çok önemli. Ayrıca seyahatinizden önce gideceğiniz bölgedeki trafik, hava durumu ve yol durumunu kontrol edin. “Molalarınızı planlayın ve acil durumlarda duracağınız yerleri belirleyin.” Ayrıca şunları da hatırlattı:

“Araçtaki tüm yolcuların emniyet kemeri taktığından emin olun.”

Konuşmacı ayrıca yolculuk öncesi lastik, aydınlatma, yük güvenliği, yakıt gibi araç fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti. Görmek. Özgür Şener, “Cam silecek sıvısı gibi eksikliklerin tamamlandığından emin olun. Araç tescil ve ruhsat belgelerinizi hazır bulundurun. Emniyet kemerinizi takmanız 1 saniyenizi almaz. Ama giyilmediğinde acılar ömür boyu unutulmaz. Araçtaki tüm yolcuların emniyet kemeri taktığından emin olun. “Bebek ve çocuklara uygun bir koltuk kullandığınızdan, koltuğun araca sabitlendiğinden ve çocuğun koltuğa sabitlendiğinden emin olun.” O uyardı.

Güneş çevredeki araçları görmeyi zorlaştırıyor

Konuşmacı, güneşin sürücüleri yorabileceğini ve güvenli sürüşü olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Görmek. Özgür Şener, güneş arkanızdaysa araç kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini, aynalarda diğer araçların görülmesinin zorlaşacağını veya hiç görünmeyebileceğini, öndeki araçların fren lambalarının görülmesinin zorlaşacağını söyledi. Görmek.

Öğretim üyesi, araç kullanırken güneşin önde olduğu durumlarda dikkat edilmesi gereken noktalar olduğuna dikkat çekti. Görmek. Özgür Şener, şunları söyledi: “Güneş ışığı parlak bir yüzey oluşturarak görmeyi zorlaştırıyor. Çevredeki araçlar görüş mesafesi içinde olsalar bile fark edilmeyebilir. Kirli bir ön cam, sürücünün görüş alanı üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahiptir.” dedi.

Güneşli hava koşullarında sürüş güvenliğini sağlayacak ipuçları

Öğretmen Bakınız. Özgür Şener, araç kullanırken en yüksek görüş kalitesini sağlayan güneş gözlüğü kullanmanın önemini vurgulayarak, diğer sürücülerin de güneşten olumsuz etkilenebileceğini bilerek aynaların daha sık kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Karşıdan gelen araçlara doğrudan bakmayın, güneşin yansıması gözlerinize zarar verebilir ve geçici körlüğe neden olabilir.” Şener, ilerideki yolun net olarak görülememesi durumunda hızın düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Hız arttıkça tehlike artıyor…

Öğretmen ayrıca trafik kurallarına uyma konusuna da değindi. Görmek. Özgür Şener, kazalarla ilgili yapılan tüm araştırma ve analizlerin, hız arttıkça tehlikenin de arttığını, 500 kilometrelik yolda 20 kilometrelik hız artışının maksimum 40 dakika tasarruf sağladığını, olası bir kaza durumunda ise trafikten tasarruf edildiğini hatırlattı. ölüm riski 6 kat artıyor.

Öğretmen Bakınız. Özgür Şener ayrıca 2 saatte bir 15 dakika ara verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, her yıl tatil haberlerinin kaza haberleriyle birleştiğini, kurallara uyarak güvenli ve mutlu bir tatil geçirmenin mümkün olacağını söyledi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir