Terra'nın kurucusu Do Kwon Karadağ'da serbest bırakıldı

Güney Koreli kripto kaçağı Do Kwon, Karadağ Yüksek Mahkemesinin ABD ve Güney Kore'den gelen iade taleplerini incelemesi sırasında serbest bırakıldı.

Bloomberg'e göre 23 Mart Cumartesi günü yayınlandı. Yüksek Mahkeme, Terraform Labs'ın kurucu ortağının Güney Kore'ye iadesini engelleyerek alt mahkemenin kararını askıya aldı.

Terra'nın kurucusu Kwon şu anda hem Güney Kore'de hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde Terra Luna'nın çöküşünden kaynaklanan ve 2022 yılına kadar yaklaşık 60 milyar dolarlık piyasa değerinde kayba yol açan dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya. Hapishane müdürü Darko Vukcevic'in şunları ifade ettiği bildirildi: telefon açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Do Kwon'u sahte belgelerle seyahat etmekten aldığı olağan hapis cezasının süresi dolduğu için hapishaneden serbest bıraktık. Kendisi yabancı uyruklu olduğu ve belgeleri gizli tutulduğu için sorgulanmak üzere yabancı polis karakoluna götürüldü ve onunla daha fazla ilgilenecekler. geç.”

Kwon'un serbest bırakılması kararı, onun kendi ülkesi Güney Kore'ye iadesini onaylayabilecek veya reddedebilecek bir kararı gözden geçirecek olan Yüksek Mahkeme Konseyi'nden gelecek.Güney Kore'de cezalar ABD'ye göre nispeten daha hafif. Kwon'u, algoritmik stablecoin TerraUSD'nin 2022'de beklenen 40 milyar dolarlık çöküşü nedeniyle dava etmeye çalışıyorlar.

Kwon'un avukatı Goran Rodic de Kwon'un serbest bırakıldığını doğruladı. Devlet televizyonunun haberine göre, Kwon'un ülkeyi terk etmesini engellemek için pasaportuna el konuldu. Devlet televizyonunun Rodiç'e dayandırdığı haberine göre, Kwon Cumartesi günü bir yabancılar sığınma evine yerleştirildi ve Rodiç, iade kararına kadar Kwon'un serbest bırakılması için mahkemeye başvurmayı planladığını söyledi.

Yüksek Mahkeme'nin bu kararı, Balkan ülkesi başsavcısının, Güney Kore'nin talebi lehine verilen kararlarda usul hatalarını öne süren itirazının ardından geldi. Cuma günü yapılan açıklamanın ardından herhangi bir süre belirtilmese de, mahkemede daha fazla tartışma yapılması bekleniyor. Her iki ülkede de suçluların iadesiyle ilgili.

Kaynak: Neden pompalamıyorsun?

Terraform Labs kurucu ortağı, ABD'ye iade edilmesi halinde Mart 2023'te savcılar tarafından sekiz ağır suçlamayla karşı karşıya kalacak. Kwon, Terraform Labs'ın eski finans müdürü meslektaşı Han Chang-joon ile birlikte sahte seyahat belgeleri kullanmaktan Mart 2023'te Karadağ'da tutuklandı.

ABD ve Güney Koreli yetkililer, Kwon'un kendi ülkelerinde dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya kalması için karşılıklı iade talebinde bulundu ancak nihai bir karar verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir