Tornado Cash'te Vitalik Buterin'den yardım

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile ilişkili bir cüzdan, açık kaynaklı bir kripto kitlesel fonlama platformu olan Juicebox'a 113.000 dolar değerinde 30 Ether aktardı. Fonlar, Tornado Cash geliştiricileri Alexey Pertsev ve Roman Storm'a destek amacıyla hukuki yardım için tahsis edildi.

Bu haberin paylaşıldığı sırada fon yaklaşık 591 Ether (ETH) toplamıştı. Fon, Tornado Cash geliştiricilerinin masumiyetlerini kanıtlamak için verdikleri hukuki mücadelede hukuki savunmasını destekliyor.

Alexey Pertsev ve Roman Storm'un Yasal Savunma Fonu. Kaynak: Juicebox'sız Alexey ve Roman

Hükümet gizlilik araçlarına baskı yapıyor

Buterin de dahil olmak üzere birçok kripto endüstrisi figürü, uzun süredir kripto para gizliliğini ve kullanıcıların varlıklarını özel olarak yönetmelerine yardımcı olacak araçları savunuyor. Buterin, Ethereum'da gizliliğin nasıl geliştirilebileceğine dair çok sayıda makale ve ipucu paylaştı.

Tornado Cash, kullanıcıların kripto işlemlerini anonim olarak göndermelerine olanak tanıyan bir kripto gizlilik aracıdır. Her ne kadar mahremiyete odaklanmış olsalar da, suçluların bu aracı genellikle saldırıya uğramış veya çalınmış fonlarla işlem yapmak için kullandıkları biliniyor.

Platform, kolluk kuvvetlerinin dikkatini çektikten sonra Ağustos 2022'de ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından onaylandı.

Tornado Cash'in kurucuları tutuklandı ve kara para aklamayı önleme düzenlemelerini ihlal etmekle suçlandı. Bir Hollanda mahkemesi daha sonra Alexey Pertsev'i kara para aklama suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kolluk kuvvetleri yazılım geliştiricileri ararken, uzmanlar bunun kripto para birimi endüstrisi üzerinde geniş kapsamlı bir etkiye sahip olabileceği konusunda uyardı.

İle ilgili: Donald Trump'ın kripto para bağış hareketi

Kripto topluluğunun özgürlük mücadelesi

Kolluk kuvvetlerinin kripto para birimi gizliliğine yönelik baskısı, Monero gibi gizlilik odaklı paraları derinden etkiledi ve bunlar dünya çapındaki büyük borsalardan çıkarıldı. Benzer şekilde gizlilik araçları da düzenleyiciler tarafından eleştirildi.

Ancak kripto topluluğu, mahremiyetle ilgili çelişkili görüşlere rağmen kolluk kuvvetlerinin yazılım geliştiricilerini sırf kod yazdıkları için tutuklaması ve onlara teröristlerle eşit muamele etmesi için hiçbir gerekçe olmadığına inanıyor.

Kaynak: X'te Erik Voorhees

Kripto topluluğu uzun zamandır insan haklarını destekliyor. Ünlü İpek Yolu pazarının yaratıcısı Ross Ulbricht'in serbest bırakılması çağrısında bulunan en proaktif topluluklardan biri.

Ulbricht şu anda şiddet içermeyen suçlardan dolayı şartlı tahliye olmaksızın art arda iki ömür boyu hapis cezasını çekiyor.

Kripto topluluğunun sesi, başkan seçilirse Ulbricht'i affedeceğine söz veren eski Başkan Donald Trump'ın dikkatini çekmeye yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir