Ürdün Kralı: Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes sağlanmalı

Ürdün Kraliyet Mahkemesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral II. Abdullah, resmi ziyaret amacıyla Amman'da bulunan Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen ile görüştü.

Görüşmede Kral 2. Abdullah, “Gazze'de acil ve kalıcı bir ateşkes sağlanmalı” dedi. dedi.

Ürdün Kralı ayrıca İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarının sonuçlarının “ciddiliği” konusunda da uyardı.

Singapurlu bakan, Kral 2. Abdullah'ın ardından Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safedi ile bir araya geldi.

İki bakan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son durumu ile Gazze'deki sivillerin korunmasına ve bölgeye yeterli ve sürdürülebilir insani yardım sağlanmasına imkan verecek ateşkes sağlanması çabalarını ele aldı.

Toplantıda Safadi, İsrail'in Gazze'ye yönelik şiddetli saldırılarını ve uluslararası hukuk ile uluslararası insani hukuk ihlallerini durdurmak için uluslararası toplumun bir araya gelmesinin önemini vurguladı.

Safadi, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına karşı Gazzelilerin güvenli liman olarak gördüğü Refah kentine yönelik saldırıların durdurulması gerektiğini vurguladı.

Singapurlu Bakan, ülkesinin Ürdün Hava Kuvvetleri aracılığıyla Gazze'ye hava yardımı göndermekten memnuniyet duyduğunu belirterek, Gazze'ye yardım konusunda iki taraf arasında iş birliği ve koordinasyonun devam ettiğini kaydetti.

İsrail'in kara yardımının girişini engellemesi nedeniyle bazı ülkeler Gazze Şeridi'ne hava yardımı sağlamak için ortak operasyonlar yürütüyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.456 Filistinli öldürüldü, 79.476 Filistinli ise yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir