Uzmandan 'hayati' uyarı: Bu hastalık görme kaybına neden oluyor! Sebebi bilinmiyor, ömür boyu takip ediliyor… İşte belirtileri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre görme kaybıyla sonuçlanan görme bozuklukları arasında 3. sırada yer alan makula dejenerasyonu dünya çapında 30 milyon insanı etkiliyor. Elazığ'da özel bir hastanede göz doktoru olan Prof. Turgut Yılmaz, genel olarak 60 yaş üstü kişileri etkileyen kronik bir hastalık olan bu hastalığın belirtileri, seyri ve tedavi süreci hakkında da bilgi veren bir uyarıda da bulundu.

“Ne yazık ki yaşa bağlı kuru makula dejenerasyonunun tedavisi yok.”

Hastalığın en önemli belirtilerine değinen Prof. Dr. Turgut Yılmaz, şöyle konuştu: “Yaşa bağlı makula dejenerasyonu dediğimiz, halk arasında makula dejenerasyonu olarak bilinen hastalık, genellikle yaşlı bireylerde 60 yaşına kadar görülen bir retina hastalığıdır. Son yıllarda bu hastalığın görülme sıklığı ciddi oranda arttı. Hastalığın en önemli bulgularını merkezi görmenin bozulması, hastaların yüzleri ayırt edememesi ve eğri, kırık veya kavisli gibi düz yüzeyleri veya kenarları görememesi olarak sıralayabiliriz. Bu hastalığın genel olarak kuru ve yaş olmak üzere iki türü var. Yaşa bağlı kuru makula dejenerasyonunun maalesef tedavisi yok, enjeksiyon ve göz içi enjeksiyonlar yaparak hastalığı kuru hale getirmeye çalışıyoruz” dedi. dedi.

''HASTALIĞIN İLERLEMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN SİGARA İÇME ALIŞKANLIĞINDAN UZAK DURMANIZ FAYDA OLACAKTIR''

AW197498_03

Makula dejenerasyonunun nedeninin genelde bilinmediğini vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu: ''Makula dejenerasyonunun nedeni genel olarak bilinmiyor. Etiyolojik faktörler arasında yaş en önemli faktördür. Ancak son yıllarda ultraviyole radyasyon ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktör nedeniyle hastalığın yaşı biraz daha erken yaşlara kaymıştır. Sigara içmek, güneşe maruz kalmak ve çevresel faktörler de hastalığı etkileyen diğer faktörlerdir. “Hastalığın ilerlemesini önlemek için sigara alışkanlığından uzak durulması ve Akdeniz mutfağı gibi antioksidan, sebze ve omega-3 açısından zengin besinler tüketilmesi faydalı olacaktır” dedi. (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Gemi Haydarpaşa açıklarında karaya oturdu!Gemi Haydarpaşa açıklarında karaya oturdu!
"CHP'ye bomba transfer" diyerek duyurduBunu 'CHP'ye bomba transferi' diyerek duyurdu.
Karısını ve 5 yaşındaki oğlunu öldürüp intihar ettiKarısını ve 5 yaşındaki oğlunu öldürüp intihar etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir