Domuzdan böbrek nakli yapılan ilk hasta iki ay sonra hayatını kaybetti

Richard Slayman, Mart ayında gerçekleştirilen bir operasyonla genetiği değiştirilmiş bir domuzdan böbrek nakli aldı.

REKLAM

Genetiği değiştirilmiş domuz böbreği nakli yapılan ilk hastanın, operasyondan yaklaşık iki ay sonra hayatını kaybettiği açıklandı.

Richard “Rick” Slayman, Mart ayında 62 yaşındayken Massachusetts Genel Hastanesi'nde organ nakli geçirdi. Cerrahlar domuz böbreğinin en az iki yıl dayanacağına inandıklarını belirtmişlerdi.

Massachusetts Genel Hastanesi'ndeki nakil ekibi yaptığı açıklamada, hastanın nakil nedeniyle öldüğüne dair hiçbir belirti bulunmadığını söyledi.

Slayman bu prosedürü gerçekleştiren ilk kişiydi. Daha önce domuz böbrekleri, beyin ölümü gerçekleşen donörlere geçici olarak nakledildi.

Slayman, 2018 yılında hastanede böbrek nakli geçirmişti ancak geçen yıl tekrar böbrek yetmezliği yaşamaya başlayınca tekrar diyalize girmek zorunda kalmıştı.

Diyalize bağlı komplikasyonlar ortaya çıktığında doktorlar domuz böbreği nakli önerdi.

Doktorlara teşekkür eden Slayman'ın ailesi, yazılı bir açıklamada şunları söyledi: “Onun ksenotransplantasyona yol açan muazzam çabaları, ailemize Rick'le birlikte yedi hafta daha kazandırdı ve bu süre zarfında edinilen anılar aklımızda ve kalbimizde kalacak”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir