DSÖ'den sağlık uyarısı: Bunun kan gölüne dönmesinden korkuyoruz – Son Dakika Dünya Haberleri

İsrail, Gazze Şeridi'ndeki sivilleri hedef almaya devam ederken, güneydeki Refah kentine yönelik planlanan büyük ölçekli kara saldırısı endişeleri artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Sekreteri Tedros Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, yaklaşık 1,2 milyon Filistinlinin barındığı Refah'a yapılacak herhangi bir kara saldırısının büyük bir felakete yol açacağı uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, Refah şehrine yapılacak geniş çaplı bir askeri operasyonun kan gölüne yol açabileceğinden ve halihazırda çökmekte olan sağlık sistemini daha da zayıflatabileceğinden derin endişe duyuyoruz.” dedi.

Ghebreyesus, Refah'a yapılacak bir saldırının ölüm ve hastalık oranlarını önemli ölçüde artıracağını söyledi. “Yeni bir yerinden edilme dalgası aşırı kalabalığı daha da artıracak, gıda, su, sağlık ve sanitasyona erişimi daha da kısıtlayacak, salgın hastalıkların artmasına, açlığın kötüleşmesine ve daha fazla ölüme yol açacak.” dedi.

Refah'a düzenlenen saldırının yol açtığı ölüm ve yaralanma artışını sağlık sisteminin kaldıramayacağını söyleyen Ghebreyesus, çatışmalar yoğunlaştıkça kentte halihazırda kısmen faaliyet gösteren 3 hastaneye ulaşımın zorlaşacağını vurguladı. ve bunun sonucunda hastaneler işlevsiz hale gelecektir.

Ghebreyesus, “DSÖ, derhal ve kalıcı bir ateşkes sağlanması ve Gazze Şeridi'ne ve Gazze Şeridi'nden gerekli acil insani yardımın ulaştırılmasının önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulunuyor.” dedi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, bugün yaptığı açıklamada, Refah'ta gerçekleştirilecek askeri operasyonun, “Katliamlara yol açabilir” uyardı.

Laerke, Kara saldırısı, Gazze Şeridi'nde insani yardım sağlamak için halihazırda mücadele eden kuruluşlara yıkıcı bir darbe olacaktır. “Herhangi bir kara operasyonu daha fazla acı ve ölüm anlamına gelecektir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir